Rady a tipy

Nedejte komárům ani klíšťatům šanci. Krvežíznivý hmyz odradí voňavé bylinky

Teplé období roku patří mezi nejpříjemnější, protože lze trávit čas venku v přírodě. Bohužel nadšení nejsou jen lidé, ale také různá obtěžující havěť, která útočí na pokožku a saje krev. Žádná stoprocentní ochrana neexistuje, je sice možné použít komerčně dostupné repelenty, nebývají ale bezpečné, a dokonce ani účinné. Je možné ale sáhnout po domácích prostředcích, které znaly už naše babičky.

Lákavé pachy i oxid uhličitý

Jak je možné, že je člověk poštípaný po krátké procházce lesem? Nebo jak klíště ví, že jde právě někdo po louce? Tento hmyz reaguje na teplotu těla, ale řídí se i pachem potu, který je pro ně lákavý. K tomu tento dotěrný hmyz přivábí oxid uhličitý, který se vylučuje skrz pokožku, tato havěť jde najisto. Důsledkem jsou štípance nebo zakousnutí klíštěte, které skončí v lepším případě svěděním kůže, v horším nákazou lymskou boreliózou, klíšťovou encefalitidou, babeziózou nebo méně známou ehrlichiózou, nemocemi, které mohou skončit v těžkých případech smrtí.

Doporučený článek:  Vybělit zuby jde i v pohodlí domova. Na některé metody ale raději zapomeňte
Zdroj obrázku: Freepik

Levandulí proti komárům

Před dotěrným hmyzem se lidé chránili od nepaměti a velmi účinnou zbraní proti komárům je levandule, která se vysazuje na zahrádce nebo v okolí posezení na terase. Sušená levandule výtečně funguje i proti molům nebo rybenkám ve skříni. Další rostlinou, kterou je možné vysadit do květináčů na terasu nebo parapet, je kopřivě podobný plektrant koleusovitý, který ale nesnese sluneční paprsky. Dalším „zabijákem komárů“ je řimbaba, kterou lze vysadit přímo do záhonů, obdobně jako afrikány.

Doporučený článek:  Nadměrné pocení znepříjemňuje život mnoha ženám. Přírodní síla bylinek problém vyřeší

Klíšťata nesnesou středomořské bylinky

A jak na klíšťata? Na zahradě se lze zbavit tohoto hmyzu opět pomocí levandule, pomohou i další středomořské bylinky, jejichž aroma klíšťata nesnesou. Kromě toho lze použít jejich esenciální oleje pro ochranu při procházkách v lese nebo na louce. Obzvláště účinné jsou oleje z tymiánu, cedru, pačuli, hřebíčku, máty, citronely nebo eukalyptu. Pro přípravu domácího repelentu jsou potřeba ztmavené lahvičky s rozprašovačem. Smíchá se 100 ml oleje (vhodný je z hroznových jader) s 10 ml vybraného vonného, směs se promíchá a může aplikovat na pokožku na nohou nebo rukou.

Zdroj: https://www.mosquitosquad.com/blog/tips-prevention/plants-that-help-to-repel-mosquitoes/