Rady a tipy

Správné ošetření udrží zahradní nábytek funkční a bez poškození

Dřevěný nábytek vám může i na terase nebo na zahradě vydržet po mnoho let. Musíte se o něj jen velmi dobře starat. Všichni víme, že dřevo vyžaduje pravidelnou péči. Pokud to nedodržíte, zaplatíte za něj hodně peněz a nevydrží vám tak dlouho, jak by mohlo. Přitom se musíte držet jen pár základních kroků, jak o něj pečovat.

Pravidelné čištění

V první řadě ho musíte udržovat stejně jako jiné kusy nábytku. Otírejte prach, pavučiny a nečistoty pomocí měkkého kartáče nebo hadříku. Opláchnout ho můžete pomocí mýdlové vody, která ho nezničí a přinese vám znovu čistý nábytek. Nakonec ho opláchněte čistou vodou a nechte uschnout. Na dřevu by neměly zůstat žádné zbytky mýdlové vody.

Doporučený článek:  Mouchy se k vašemu domovu už ani nepřiblíží. Oblíbené vůně je odeženou na míle daleko

Broušení

Objevily se na povrchu nějaká poškození? Poškozený nebo drsný nábytek můžete obrousit brusným papírem. Pamatujte, že musíte jít po směru dřeva. Broušením se zbavíte starého nátěru a zároveň opravíte nedokonalosti, které se tam objevily. Stejný postup můžete použít v případě, že chcete změnit celkovou barvu nábytku. Po broušení nábytek vysajte vysavačem a pusťte se do dalšího kroku.

Zdroj obrázku: Freepik

Olej a lak

Po broušení (nebo jednoduše jednou za pár let) musíte nábytek opatřit novou ochrannou vrstvou. Použít k tomu můžete bezbarvý lak určený na dřevo nebo olej. Na venkovní nábytek ze dřeva se doporučuje teakový olej nebo speciální oleje, které mají také UV filtr. To pomůže před blednutím a změnami barvy dřeva.

Doporučený článek:  Chcete-li si nabarvit vlasy, nemusíte hned sahat po chemikáliích

Jak na údržbu?

Mezi lakováním nebo olejováním nábytku ho musíte jen pravidelně kontrolovat. Jestli si všimnete nějakého poškození, musíte se o něj postarat co nejdříve. Čím déle ho necháte bez ochrany a opravy, tím kratší dobu vám vydrží ve skvělém stavu. Právě tato péče často lidi odrazuje od nákupu dřevěného nábytku na terasu nebo zahradu. Rozhodně se to ale vyplatí, protože vám přinese dotyk přírody, pohodlí a klasický design.

Zdroj: https://www.diy.com/ideas--advice/outdoor--garden/outdoor-living/how-to-care-for-garden-furniture