Zajímavosti

„Klidně v kolonách stůjte, když si neumíte přečíst vyhlášku.“ Objedu vás a ušetřím desítky minut času

To, že má někdo řidičák, ještě neznamená, že zná dopravní předpisy. Sice sedí za volantem, ale netuší, co je správné. Když tím ohrožuje druhé, je to problém. Ale když tím zdržuje jenom sám sebe, profitují z toho druzí.

Někdy má člověk pocit, že by měl jet radši vlakem. Nejenom silniční piráti mohou ohrožovat bezpečnost. Problémem jsou i nerozhodní či příliš opatrní řidiči. Život mi ale někdy komplikují také ti, co moc neznají dopravní předpisy. Někdy mi ale tato skupina šoférů dělá vyloženou radost.

Na cestách jsem každý den. A když se objeví oprava silnice s dopravním omezením, dopravní nehoda nebo nějaká překážka na silnici či jakýkoliv jiný problém, většina řidičů má tendenci se zařadit do toho „správného“ pruhu už hodně předem. Jako by se báli, že když to neudělají hned, nějakým způsobem selžou jako řidiči a potom už se nezvládnou dostat tam, kam mají. Já na to koukám jinak a mám z takových lidí srandu, a kdykoliv je vidím, ťukám si na čelo.

Doporučený článek:  Cestování s dětmi je jiné. Dovolí zpomalit a zažít nové věci

Vidím ten volný pruh a je mi jasné, že se blíží můj okamžik. Zapnu blinkr, přesunu se doleva a najednou mám před sebou čistou, prázdnou silnici. Projíždím kolem kolony aut jako nůž máslem. A to nejlepší? Nikdo mi nemůže říct ani popel, protože to, co dělám, je úplně v souladu se zákonem. Dojedu až úplně těsně k překážce, hodím druhý blinkr, jsem připravený „zipovat“ a nacpu se do pruhu, který pokračuje. Skvělý pocit, že jsem zcela legálně udělal z desítek jiných řidičů hlupáky. A oprávněně.

Doporučený článek:  Dát dýško není povinnost. Rozhodnout se můžeme vždy individuálně

Někteří řidiči na mě koukají s nepochopením, jiní zase s očividnou závistí. Další na mě něco gestikulují, jiní se mě záměrně snaží i blokovat. Ale to mě nezastaví. Když dojedu k samotnému zúžení, dám směrovku, zařadím se a pokračuji s proudem vozidel v pravém pruhu. Většinou to jde hladce, protože „zipování“ je na takových místech nejefektivnější způsob, jak udržet dopravu v pohybu.

Vedle mě, zahledění do svých volantů, řidiči čekají, až se ten „chytrák“, co si to frčel prázdným pruhem, vměstná mezi ně. Ale já vím, že v tom není nic špatného. Spíš se divím, proč víc lidí nevyužívá ten volný pruh. Proč tráví spoustu času stáním v koloně, když si můžou ještě chvíli užívat otevřené silnice.

Doporučený článek:  Nechutenství může mít překvapivě mnoho příčin. Mezi nimi i obávané choroby

Někdo by mohl říct, že to není fér, ale já se držím pravidel. A když přijde na „zipování“, jsem vždycky připraven ukázat, že to jde udělat rychle a bez konfliktu. A věřte nebo ne, občas mě nějaký ten řidič „vytroubí“ jako znamení, že to dělám správně. A já jedu dál, s pocitem, že jsem si ušetřil čas a nervy a možná i někomu ukázal, jak to chodí na silnicích.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek