Stravování, Zajímavosti

Nechutenství může mít překvapivě mnoho příčin. Mezi nimi i obávané choroby

Většina z nás miluje jídlo. Jde nejen o zdroj energie pro naše tělo, ale také velmi příjemný společenský aspekt. Nedostatek chuti k jídlu může souviset s nesprávnou stravou, alergií nebo vnějšími faktory. Například během parného léta nemáme tolik hlad. Může se ale jednat také o příznak onemocnění, například cukrovky, pankreatitidy nebo některých druhů rakoviny. Kdy si dělat starosti?

Příčiny nedostatku chuti k jídlu

Nedostatek chuti může provázet mnoho stavů a nemocí. Mezi nejčastější důvody patří nesprávná strava, psychické poruchy, onemocnění trávicího systému, paraziti v těle, potravinové alergie, neoplastická onemocnění (chemoterapie) nebo vnější faktory (letní horka). U dětí se může jednat o napodobování ostatních, kdy se chovají jako rodiče nebo kamarádi ze školky.

Doporučený článek:  S pikantními pokrmy a brambory je spojeno několik mýtů

Nechutenství může být ale také důsledkem užívání některých léků. Jedná se o vedlejší účinek, který je obvykle uvedený také v příbalovém letáku u konkrétních přípravků. Jestli máte hormonální problémy, cukrovku, nedostatek žaludečních kyselin, gastritidu, pankreatitidu, zánět štítné žlázy, anémii nebo konzumujete příliš mnoho alkoholu, můžete se setkat s nechutenstvím.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdravotní příčiny nechuti k jídlu

Krátkodobé nechutenství není nic vážného. Dlouhodobý nedostatek chuti k jídlu ale může být vážný. Omezení jídla může vést k nadměrnému hubnutí, problémům s koncentrací, kardiologickým problémům, snížené imunitě, hormonálním poruchám, chudokrevnosti a mnoha dalším potížím. U dětí se může objevit dokonce i zpomalení růstu.

Doporučený článek:  Vysoký krevní tlak udrží na uzdě správný jídelníček. Stačí dodržet jen několik pravidel

Jak navrátit do svého života chuť k jídlu?

Léčba tohoto stavu samozřejmě závisí na příčině. Existují ale i domácí způsoby, jak chuť k jídlu oživit. Soustřeďte se na jídelníček a vysokou nutriční hodnotu pokrmů. Jíst byste také měli v pravidelnou dobu, ideálně po menších porcích. Podle odborníků chuť k jídlu podpoří máta, kopřiva, kmín, kurkuma nebo hořčičná semínka. Nezapomeňte proto po těchto bylinách sáhnout. Doplnění zinku pomocí doplňků stravy může také hodně pomoci.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/24228-loss-of-appetite