Nezařazené

Znáte med Manuka? Jeho blahodárné účinky vás překvapí

V poslední době je hojně propagovaný hvězdami sociálních sítí. Mluví se o něm jako o zlatém zázraku, což má dobrý důvod – jeho využití je opravu všestranné. Tento med pochází z Nového Zélandu a je získáván z nektaru keřů čajovníku Manuka, po kterém zdědil svůj název. Od klasického medu se liší tmavě hnědou barvou, intenzivní nahořklou chutí a hustější konzistencí. Kromě dochucení čajů a různých pokrmů, je hojně využíván v domácím léčitelství proti nejrůznějším chorobám.

Eliminuje estetické problémy

Jedním z nich je zubní plak, který se tvoří i přes pravidelné čištění zubů. Med totiž obsahuje vysoké množství methyloglyoxalu, který má antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti, díky čemuž zabraňuje bujení určitých patogenních mikrobů, čímž eliminuje tvorbu zubního plaku. Vzhledem k těmto schopnostem se stává běžnou složkou zubních past.

Stejně dobře funguje i v boji proti akné, takže pokud trpíte nadměrným výskytem pupínků na tváři, neváhejte a použijte k domácí léčbě právě med Manuka. Maska z něj odstraní nečistoty a mastnotu, což patří mezi hlavní příčiny vzniku akné, navíc dokáže zklidnit podrážděnou pokožku. Jak ji připravit? Smíchejte 2-3 čajové lžičky medu s trochou citronové šťávy a teplé vody, aby se med rozpustil. Následně vychlaďte v ledničce a naneste na pleť. Nechte působit 15 minut a opláchněte teplou vodou. Na závěr ošetřete hydratačním krémem.

Pomůže i při vnitřním užití

Pro nastartování imunity je konzumace tohoto sladkého zázraku přímo ideální. Před každým jídlem si s chutí dopřejte 2-3 čajové lžičky, uvidíte, že bacily si na vás jen tak netroufnou. Pokud budete mít tu smůlu a přivodíte si drobné poranění, určitě sáhněte po mastičce s příměsí medu Manuka, nebudete litovat. Díky léčivým látkám obsaženým v medu se rapidně urychlí regenerace poškozené tkáně.