Nezařazené

Lékařům prý máme říkat vše, ale jsou i chvíle, kdy je dobré držet jazyk za zuby. Jinak hrozí nepříjemnosti

Když máme zdravotní problém, pomůže lékař. Ne vždy se ale vyplácí říct mu úplně vše. Jsou situace, kdy i před lékařem je namístě držet jazyk za zuby. Jinak mohou hrozit jak nepříjemnosti, tak i zdravotní problémy. Co tedy dělat a co naopak nedělat, pokud jste absolvovala dlouhé sezení v čekárně a nyní jste se skutečně dostala na řadu?

Řekněte mu pravdu

Lékař se vás v ordinaci zeptá, co vás trápí. V tu chvíli byste mu měla říct vše o vašem problému. Jak změny a problémy výrazné, tak i menší. Každá drobnost mu může pomoci v diagnóze. Rozhodně není namístě žádný z příznaků nebo problémů zatajovat. Co ale naopak neříkat? Jakoukoliv lež. Ta může zkomplikovat určení diagnózy, nebo může dokonce dojít k tomu, že ta bude stanovena chybně. A to může mít i fatální následky. Na každou otázku odpovězte s rozmyslem a pravdivě. Bez lhaní a bez toho, abyste něco přikrášlovala nebo bagatelizovala.

Doporučený článek:  Šitíčko už hospodyňky nenosí. Místo něj pomůže lepidlo, kterým opraví jakoukoliv díru na oblečení během okamžiku

Nestanovujte diagnózu sama

Lékař je odborník, který dokáže nejlépe stanovit diagnózu na základě vašich příznaků. Není proto namístě mu radit. Není nic špatného říct mu vaši anamnézu, kdy jiný lékař uvažoval  podobných příznaků nad konkrétní nemocí. Toto by měl lékař dohledat i ve vaší zdravotní kartě. Není však namístě radit mu a říkat, jaká nemoc to podle vás je, nebo dokonce radit mu v tom, jak by vás měl léčit. Takto dobrý vztah pacient – lékař obvykle nezačíná.

Doporučený článek:  Na kočku doma číhá překvapivé nebezpečí. Setkání s rostlinou může skončit otravou

Zapomeňte na internet

Jakmile začnete návštěvu větou „Na internetu jsem četla“, je jakákoliv důvěra mezi vámi a lékařem narušena. Internet, zvláště potom různé laické diskuse rozhodně nejsou vhodným informačním zdrojem. Různé polopravdy, mýty či zavádějící informace jsou zde zcela běžné a nikdo na světě nedokáže určit složitější diagnózu bez důsledného vyšetření. Proto na internetu raději nepátrejte. Když už, nezmiňujte se o tom před lékařem.

Bez urážek, prosím

Pokud svému lékaři nedůvěřujete, najděte si jiného. Není namístě častovat ho urážkami na téma jeho profese, studia, praxe nebo diplomu. I lékař je jen člověk a může se mýlit. Někdy i proto, že na začátku všeho jste to byla právě vy, kdo mu nedal všechny potřebné a konkrétní informace ke stanovení diagnózy.

Zdroj: https://www.hcplive.com/view/the-10-worst-things-patients-can-say-to-physicians