Nezařazené

Muži jsou schopni svá tajemství a touhy tajit i desítky let. Za celý život žena nemusí zjistit, co ten její vlastně chce

Mluvit o sexu, vzrušení, představách nebo problémech? Stává se, že i dlouholetí partneři toho o vzájemných tužbách příliš nevědí a se svými problémy, tím spíše sexuálními, se druhému nesvěřují. Kdy dosahuje partner největšího vzrušení, o čem v sexu sní nebo s čím má problém? Podle sexuologa doktora Michała Lew-Starowicze partneři o některých věcech raději nemluví, ale měli by, protože vzájemná důvěra posiluje vztah a přináší radost do života oběma stranám.

Dlouholeté páry, které nikdy o sexu nemluvily

„Může to být překvapivé zjištění, ale rozhodně ne ojedinělé,“ jak zdůrazňuje doktor Michał Lew-‍Starowicz, „lidé však často o svých sexuálních představách nebo tužbách otevřeně hovoří až při rozvodovém řízení nebo vztahových terapiích.“ Podle sexuologa pak bývají partneři překvapeni, jak plachá a konzervativní manželka sní o pikantních scénách, zatímco manžel se bojí jí dotknout, aby ji snad neurazil nebo nepůsobil v dané situaci nepatřičně.

Doporučený článek:  Granitový náhrobek může i po letech vypadat jako nový. Udržet ho čistý není těžké
Zdroj obrázku: Freepik

Komunikace je základem vztahu

Lidé si často myslí, že při letitém soužití ví partneři o svém protějšku vše. Podle doktora Lew-‍Starowicze tomu tak není. I v manželstvích, která trvají více než 10 let, často spolu partneři nemluví o základních fyziologických skutečnostech, natož tužbách či potížích. To často vede k mylným nebo nešťastným interpretacím, které mohou vést k odluce nebo rozchodu. Frustrovaní partneři totiž často o svých nevyjasněných přáních mlčí, protože se bojí odmítnutí nebo nepochopení. Takové chování však často vede k intimnímu odloučení, potažmo celkové odluce. Výjimkou pak není alternativní život s milenkou nebo milencem, nebo dokonce založení paralelní druhé rodiny.

Doporučený článek:  Jak může jablečný ocet pomoci vašim vlasům?

Nikdy není pozdě začít mluvit

V páru není nikdy pozdě na sobě začít pracovat. Někdy může jít o cvičení nebo snahu zhubnout a stát se zase pro protějšek atraktivní, jindy naopak přiznat, že existuje erektilní zdravotní problém znemožňující pohlavní styk. Vždy je však nutné s partnerem mluvit a být otevřený. Tolerance otevírá brány k pochopení, ale často také k uvolnění stresu nebo strachu z nepochopení, což může opět navodit chuť k sexu a experimentování, opětovné snaze zalíbit se manželce nebo udělat radost partnerovi třeba orálním sexem.

Zdroj: https://www.jstor.org/stable/3813506, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3501166/