Domov, Zajímavosti

Pokojové rostliny mohou zabíjet. Tyhle druhy držte od kočičích mazlíčků dál

Kočky jsou velmi zvědavá stvoření, a když zrovna neodpočívají, neustále něco zkoumají. Dávejte si však pozor na své pokojové rostliny, ty by vaši kočku mohly zaujmout až moc. Je to bohužel přirozený pud čtyřnohého miláčka.

Kočka a pokojové rostliny

Je naprosto běžné, že kočky rády okusují pokojové rostliny. Je to pro ně přirozené. Ve volné přírodě pravidelně okusují rostliny, aby si očistily trávicí systém od srsti, která se do něj dostane v důsledku každodenní a důkladné péče o kožešinu. Bohužel pokud vidíme toto chování, měli bychom zpozornět. Některé druhy pokojových rostlin mohou být pro kočku smrtelně nebezpečné.

Doporučený článek:  Hračky do vany jsou pro dítě hrozba. Kontakt s nebezpečnou plísní může končit otravou

Obsahují jedovaté látky, které jsou skutečnou hrozbou pro zvíře. Seznam rostlin, které jsou pro kočku toxické, je poměrně dlouhý a zahrnuje druhy, které se běžně objevují v našich pokojích. Patří sem například alokázie, aloe vera, břečťan, brambořík, lilie, monstera, křídlová květina a mnohé další. Pokud už se tyto rostliny u vás nacházejí, můžete se pokusit kočku odnaučit tomuto zvyku nebo přesunout rostlinu tam, kam se kočka určitě nedostane.

Zdroj obrázku: Freepik

Dá se odnaučit takové chování?

Odučit kočku okusovat pokojové rostliny je možné, ale velmi náročné. Jako první je třeba se postarat o její pozornost, například hraním nebo mazlením. Je důležité, aby kočka neměla čas na své destruktivní sklony. Můžete se také pokusit diverzifikovat stravu kočky a postupně zavádět nové potraviny.

Doporučený článek:  Tuk v hrnci zabrání přetečení brambor během vaření

Zkuste zahrnout takové potraviny, které rozšíří rozsah živin. Můžete se pokusit, i když ne vždy bývají tyto pokusy úspěšné, dát kočce syrovou zeleninu a ovoce, například dýni, petržel, řepu, mrkev, banány nebo meloun. Pokud se vám to nepodařilo, zajímavou alternativou k pokojovým rostlinám jsou bylinky umístěné v květináčích a v dostatečné blízkosti misky na jídlo. Můžete si zakoupit petrželku, oregano, kopr, bazalku, tymián, rozmarýn a koriandr.

Zdroj: https://www.rd.com/list/houseplants-cat-owners-should-avoid/