Zdraví

Podcenění klíštěte může končit i fatálně. Správně ho vytáhnout lze jen jedním způsobem

Procházky v lese i odpočinek na zahradě můžou být dokonalé, ale kousnutí klíštětem je může hodně zkazit. Nejen že je vyndávání klíštěte nepříjemné, ale tito malí paraziti mohou přenášet také onemocnění, která jsou pro člověka velmi nebezpečná. Jak se před nimi chránit a co nedělat, když se na vás klíště přisaje?

Jak se chránit před klíšťaty?

Ochrana před klíšťaty je velmi důležitá. Snažte se nechodit vysokou trávou, loukami nebo křovím. Při delších výletech do přírody je nejlepší nosit vysoké boty, dlouhé kalhoty, trička s dlouhými rukávy a klobouk. Oblečení by mělo být světlé. Díky tomu nebudete klíšťata tolik přitahovat a zároveň je uvidíte, když po vás polezou.

Než vyrazíte do přírody, měli byste také použít repelent. Existují chemické i přírodní varianty, takže máte rozhodně z čeho vybírat. Po návratu z procházky si ihned důkladně prohlédněte celé tělo. Pozornost věnujte místu pod koleny, kolem břicha, hrudníku a oblasti třísel. Další možností je také očkování proti klíšťatům, které se doporučuje hlavně lidem, kteří tráví v přírodě hodně času.

Zdroj obrázku: Freepik

Co nikdy nedělat, když na kůži najdete klíště?

Mnoho lidí má tendenci do klíštěte dloubat a místo si škrábat. To je velká chyba. Jestli to uděláte, můžete poškodit jeho tělo, čímž se toxiny dostanou do vašeho krevního oběhu. Vyhněte se mačkání nebo vytahování nehty. Také ho ničím nemažte (máslem, vazelínou apod.). Klíště se začne dusit a bude zvracet toxiny do vašeho krevního oběhu. Klíště také nepalte ani nechytejte za bříško naplněné krví.

Jak se naopak zachovat, když najdete klíště?

Nejlepší je vzít pinzetu nebo speciální přístroj na odstranění klíšťat, který koupíte v každé lékárně. Před vytažením klíštěte si umyjte ruce, protože špinavé ruce mohou vést k infekci. Při odstranění chytněte škůdce blízko kůže. Pohyb byste měli dělat pomalu, ale jistě. Po vytažení ránu dezinfikujte peroxidem vodíku nebo lihovou dezinfekcí. Klíště rozdrťte a spláchněte do odpadu.

Zdroj: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/how-to-remove-a-tick