Životní styl

Všeho moc škodí. Tyto příznaky napoví, že to s kávou přeháníme

Mnoho lidí začíná svůj den šálkem kávy. Během dne se množství konzumovaného kofeinu zvyšuje a to, kolik kávy přijmeme, ovlivní naši pohodu nebo návyky. Množství kofeinu by se však nemělo přehánět. Vědci určili bezpečnou dávku, proto si všímejte signálů, které napoví, zda jste to s kávou nepřehnali.

Zdravotní vlastnosti kávy

Kofein přijde na mysl jako první, když mluvíme o kávě. Není však jedinou složkou, která se v kávě vyskytuje. Káva také obsahuje antioxidanty a další účinné látky, které mohou snížit zánět a riziko určitých chorob. Vědci uvádějí, že pití kávy ve správném množství snižuje riziko předčasné smrti. Po zohlednění všech faktorů vědci zjistili, že lidé, kteří pili alespoň čtyři šálky kávy denně, měli o 64 procent menší pravděpodobnost úmrtí z jakékoli příčiny než ti, kteří pili malou nebo žádnou kávu.

Existují také studie, které ukázaly, že pravidelné pití kávy snižuje riziko rozvoje cukrovky 2. typu. Odborníci poukazují na to, že pití jednoho až dvou šálků kávy denně může snížit riziko vzniku srdečního selhání. Také informují o tom, že obyčejná a bezkofeinová káva má ochranný účinek na játra.

Zdroj obrázku: Freepik

Kolik šálků už je mnoho?

Mnoho lidí začíná svůj den šálkem kávy. Potom, během dne a ještě před večeří, sáhnou po dalších. V průměru pijeme dva nebo tři šálky kávy denně. Je to hodně? Na tuto otázku odpověděli vědci. Zdraví dospělí by neměli přijímat více než 400 mg kofeinu denně. To je ekvivalent asi čtyř 200mililitrových šálků vařené kávy. Pokud dospívající sáhnou po kofeinových nápojích, měli by omezit svůj příjem na méně než 100 mg denně.

Káva v nadbytku může poškodit. Příznaky, které jsou spojeny s konzumací příliš velkého množství kofeinu, jsou problémy se spánkem nebo úzkost. Kofein zvyšuje bdělost blokováním adenosinových receptorů a zároveň spouští uvolňování adrenalinu, o kterém je známo, že způsobuje nárůst energie. Pokud je dávka kofeinu příliš vysoká, účinky mohou být výraznější – může se objevit úzkost, impulzivnost, nervozita a hyperaktivita. Další příznaky mohou být rychlejší tlukot srdce, bolest hlavy a zažívací problémy.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/caffeine/art-20045678