Životní styl

Dlouhodobý stres je nepřítelem zdraví i duševní pohody. Několik změn ho dokáže porazit

Stres je reakcí těla na vnější faktory. Způsobuje v těle mnoho různých reakcí a může ohrožovat náš imunitní, kardiovaskulární i trávicí systém. Jak se s ním vypořádat?

Co je stres?

Stres je proces, který probíhá v organismu v důsledku vnějších faktorů, které narušují rovnováhu. Je řízen principem „bojuj, nebo uteč“. Hypofýza v reakci na stres vylučuje hormon, který aktivuje kůru nadledvinek, a ta uvolní kortizol. Ten způsobuje, že tělo spaluje víc z bílkovin a tuků. V důsledku stresu se zvýší produkce adrenalinu a noradrenalinu a to následně vede k rychlejší srdeční frekvenci, rychlejšímu dýchání a zvýšení duševní a fyzické aktivity.

Doporučený článek:  Pouhé hubnutí nestačí. Obezitu je třeba léčit komplexně a změnit špatné návyky
Zdroj obrázku: Freepik

Akutní a chronický stres

Akutní stres je reakcí na konkrétní dočasnou situaci. Nemá na organismus žádné negativní účinky. Naopak je nezbytný pro adekvátní reakci na stresový faktor. Má ho na svědomí například hádka, pracovní pohovor nebo skládání důležité zkoušky. Oproti tomu chronický stres nás provází každý den, silně ovlivňuje fungování celého těla a je nebezpečný. Mezi příznaky patří:

  • bolest hlavy,
  • zvýšené pocení,
  • problémy se spánkem,
  • pocit dušnosti,
  • průjem nebo zácpa,
  • bolest na hrudi,
  • snížená hladina libida.
Doporučený článek:  Tipy pro společné aktivity, které zapojí celou rodinu

Chronický stres výrazně ovlivňuje psychickou pohodu, člověk se cítí napjatý, má potíže s rozhodováním, může se dostavit nechuť k jídlu, nervozita. Mohou za něj finanční problémy, rodinné problémy, napětí ve vztahu nebo potíže v zaměstnání.

Jak se s ním vypořádat?

Ke zvládnutí stresu se používá několik technik. První možností je podniknout kroky, které povedou k vyřešení problému. Například změna zaměstnání nebo partnera, pokud zde vzniká problém. Další možností je zaměření se na sebe, na své vlastní potřeby a snížení emočního napětí. S tím souvisí třetí možnost, vyvarujte se přemýšlení o stresové situaci a hledejte náhradní aktivity, díky kterým na problém nebudete myslet. Každý zvládá stres různě, někomu stačí relaxační koupel a jiný potřebuje vyhledat pomoc psychiatra. Pokud ale uděláte určité změny ve svém životním stylu a pokusíte se se stresem vypořádat, uděláte pro své zdraví to nejlepší, co můžete.

Zdroj: https://www.cdc.gov/violenceprevention/about/copingwith-stresstips.html