Životní styl

Nadměrnou únavu způsobuje stres a změny v těle. Dobrý jídelníček ji dokáže snížit

Jestli máte pocit, že na vás únava padá každý den čím dál častěji, může se jednat o docela vážný zdravotní problém, který by se neměl podceňovat. Chronická únava přispívá k tomu, že se nám život bude měnit pod rukama, nebudeme zvládat pracovní tempo a doma si budeme chtít jen lehnout a spát.

Jaké jsou příčiny stálé únavy?

Shon, stres, mnoho práce a běhání kolem domácnosti a dětí. To všechno může přispět k tomu, že se cítíte unavení. Únava by se měla dostavit hlavně po cvičení, kdy je tento stav normální. Nadměrné užívání léků vás také může unavit, stejně jako špatná strava, nedostatečný spánek nebo alergie či obyčejné nachlazení.

Doporučený článek:  Psychoterapie pomůže najít svou vlastní cestu životem

U žen může únavu způsobit období, kterým zrovna procházejí, na svědomí ji mohou mít také děložní myomy nebo polypy. V každém případě je nutné příčinu najít a odstranit ji včas. Za únavu může nedostatek červených krvinek, železa a vitaminu B12. Dobré je nechat si zkontrolovat štítnou žlázu. Nedostatek energie může souviset s pocitem hladu, suchou pokožkou nebo zácpou. Mohou se objevit také jiné zdravotní komplikace.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak si dobít energii, abyste vydrželi celý den?

Proti únavě můžete bojovat například správnými potravinami. Ty by měly obsahovat železo, vitamin C a další vitaminy a minerály. Sem patří například brokolice, špenát, červené maso nebo citrusy. Jestli ani zdravější strava nepomůže, je nutné železo doplňovat jinými prostředky. Léky nebo doplňky by měl předepsat lékař.

Doporučený článek:  Workoholismus, shopaholismus nebo sexholismus. Závislosti mají mnoho podob, boj s nimi není lehký

Pozor by si měli dávat hlavně ženy po menopauze. Takové ženy berou únavu jako známku stárnutí, přitom by se mohlo jednat o chronickou únavu. Je nutné ji správně diagnostikovat a obnovit energii. Na železo jsou bohaté mořské ryby, které navíc obsahují dostatek jódu. Pokud se cítíte unavení delší dobu než dva týdny, je nutné rychle jednat, abyste nemuseli řešit problémy, jako je bolest hlavy, břicha nebo zad.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-fatigue-syndrome/symptoms-causes/syc-20360490, https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21206-fatigue, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/fatigue, https://www.healthline.com/health/food-nutrition/foods-that-beat-fatigue, https://medlineplus.gov/chronicfatiguesyndrome.html