Životní styl

Cyklistika posiluje především mozek. Zlepší přemýšlení, náladu a odplaví nahromaděný stres

Jízda na kole je způsob, jak zůstat fit a vést zdravý život. Cyklistika, i ta rekreační, má ale velký dopad i na psychiku. Půlhodinová jízda na silnici nebo po stezce zlepšuje paměť, uvažování a plánovací schopnosti a zároveň pomáhá bojovat s depresí a napětím. Kolo totiž trénuje mozek podobným způsobem jako svaly.

Jízda na kole obnovuje mozkové buňky

Při jízdě na kole mozek zvyšuje schopnost produkovat bílkoviny, které přispívají k tvorbě nových buněk v mozku. Zvyšuje se také působení neurotransmiterů, díky čemuž spolu jednotlivé části mozku lépe komunikují. Cyklistika se doporučuje i starším lidem, jelikož působí proti přirozenému poklesu mozkových funkcí. Vědci prokázali, že lidé ve věku od 60 do 70 let, kteří pravidelně jezdili na kole, mají mnohem mladší mozek.

Doporučený článek:  Spánek s otevřeným oknem má úžasné účinky na zdraví. Bohužel ale ne vždy

Výhody cyklistiky ale mohou pocítit lidé všech věkových kategorií. Jízda na kole zvyšuje sebeúctu a sebevědomí. Lidé, kteří jsou fyzicky zdatní a aktivní, méně často bojují s depresemi. Cyklistika dále reguluje hormony kortizol a adrenalin, což zvyšuje odolnost vůči stresu. Hormonální poruchy způsobují, že hůře reagujeme na stres, ale pravidelné sportování pomáhá obnovovat rovnováhu.

Zdroj obrázku: Freepik

Cyklistikou k lepší náladě

Jízda na kole prokazatelné zlepšuje náladu, zklidňuje úzkosti a umožňuje lépe se vyrovnat se stresovými situacemi. Zvyšuje hladinu serotoninu a dopaminu v mozku. Právě tyto dva hormony jsou zodpovědné za naše duševní štěstí. Tělo také při cyklistice produkuje endorfiny a kanabinoidy (sloučeniny, které si většina lidí spojuje pouze s užíváním marihuany).

Doporučený článek:  Bujónová dieta má přísná pravidla. Výsledek ale rozhodně stojí za to

Jak často bychom měli jezdit na kole, abychom maximalizovali účinky? Je jasné, že příliš náročný trénink snižuje energetickou hladinu těla a vyplavuje mnoho mikroživin. Vědci doporučují 30 až 60 minut jízdy stálým, rovnoměrným tempem. Doporučuje se, abyste přitom dosáhli 75 % své maximální tepové frekvence. Každý organismus ale reaguje jinak, a proto jsou tato doporučení pouze orientační.

Zdroj: https://www.sustrans.org.uk/our-blog/get-active/2020/everyday-walking-and-cycling/why-cycling-and-walking-are-great-for-your-mental-health