Životní styl

Hladina hormonů v těle ovlivňuje naši náladu

Podívejme se na štěstí trochu vědecky. Ukazuje se, že určité chemické látky v těle ovlivňují duševní pohodu. Stačí vědět, jak zvýšit jejich koncentraci, a získáme recept na šťastný život. Hormony, které mohou za naši dobrou náladu a úsměvy, jsou především endorfiny, serotonin, dopamin a oxytocin. Co dělat, abychom jich měli vždy dostatek?

Endorfiny zvýšíte třeba tancem

Endorfiny jsou zodpovědné za pocit blaženosti, zlepšení pohody, navození pocitu euforie a snížení únavy. Mají také anestetický účinek. Jejich sekrece snižuje prožívání negativních emocí, například hněvu nebo strachu. Deficit těchto hormonů vede k extrémním změnám nálad. Jejich produkci vyvolává smích, tanec, cvičení, zamilování se nebo pojídání čokolády s obsahem kapsaicinu, tedy pálivých chilli papriček.

Doporučený článek:  Jak se vyznat v sexuálních orientacích. Zájmy i označování se během života mohou měnit

Serotonin ve správném množství pomáhá užívat si života, stará se o klidný spánek, reguluje krevní tlak a menstruační cyklus. Jeho nedostatek se projevuje dlouhodobým poklesem nálady, nechutenstvím nebo naopak přejídáním se (zejména sladkostmi) a trvalým smutkem. Serotonin tělo produkuje při konzumaci sacharidů. Dobrým zdrojem je mléko, maso, ryby, sýr, banány a sója.

Zdroj obrázku: Freepik

Dopamin vás namotivuje

Dopamin zvyšuje naši motivaci jednat. Díky němu jsme plní života. Ovlivňuje emoce a také vztahy s ostatními lidmi. Příliš mnoho dopaminu činí člověka impulzivním a vede k problémům se soustředěním. Nízká hladina zase způsobuje nedostatek energie pro cokoliv. Jeho produkce se zvyšuje při vystavení slunečnímu záření a konzumaci zralých banánů.

Doporučený článek:  Přestaňte dělat tyto chyby a konečně zhubněte. Kila půjdou dolů sama

Oxytocin spouští potřebu blízkosti a náklonnosti, proto se mu někdy říká hormon lásky. Pokud ho máte málo, nejspíš máte problém s navazováním sociálních kontaktů. Jeho růst může ovlivnit jóga, sex a mazlení. Oxytocin zvyšuje důvěru v ostatní. Lidé spokojení se svým partnerským životem mají víc oxytocinu než lidé bez partnera nebo v problémových vztazích.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/feel-good-hormones-how-they-affect-your-mind-mood-and-body, https://my.clevelandclinic.org/health/body/23040-endorphins, https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22572-serotonin, https://www.webmd.com/mental-health/what-is-dopamine, https://www.healthdirect.gov.au/oxytocin