Stravování, Životní styl

Trávicím obtížím předejde vyvážený jídelníček, dostatek tekutin a pravidelný pohyb

Zažívacími problémy trpí skoro každý z nás. Nemusí to být pravidelně, ale tento problém je velmi nepříjemný. Po jídle většinou člověk chce jen spát a nemyslí na pohyb. Je to ale přesně to, co by vám po vydatném obědě nebo večeři prospělo. Jak se vyhnout bolestem v žaludku a jak trávení podpořit? Péči byste měli věnovat nejen žaludku, ale také střevům nebo játrům, která mají velmi těžkou práci.

Jak funguje trávení a jak ho podpořit?

Trávení je velmi složitý proces, který začíná už v našich ústech. Tělo přijímá veškeré látky z potravy, ať se jedná o ty vhodné, nebo o ty škodlivé. První fáze je právě v ústech, kde jídlo rozmělníme a poté spolkneme. Dochází ke štěpení potravy a v následující fázi se zapojí trávicí enzymy. Mnoho lidí ale se zažívacími problémy bojuje, protože nevědí, jaké potraviny jíst, aby se jim dobře trávilo.

Doporučený článek:  Oblíbené balení potravin má nečekaně nepříjemné následky. Alobal zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby

Velký vliv na trávení mají nejen potraviny, které sníme, ale také hydratace. Proto je nutné pít alespoň 2 litry vody denně. Zdravá a vyvážená strava, která zahrnuje dostatek ovoce nebo zeleniny, k tomu omezení alkoholu a cigaret vám pomohou vrátit se do fyzické pohody. Jsou to jednoduché kroky, které ale mnoho lidí nedodržuje, a proto se trápí nejen se žaludkem, ale také přidruženými problémy.

Zdroj obrázku: Freepik

Hydratujte organismus a dopřejte si pohyb

Nejen zdravá strava, ale také pravidelná fyzická aktivita dokážou divy. Vyplatí se tak denně si zajít alespoň na krátkou procházku, projet se na kole nebo podniknout několik tisíc kroků, abyste se nejen cítili dobře, ale také dobře vypadali. Díky tomu bude váš žaludek normálně fungovat a trávit budete rychleji. Dávejte si také pozor na potraviny, které jsou hůře stravitelné.

Doporučený článek:  Ryby jsou zdravou součástí jídelníčku. Je důležité vybrat správný druh

Střeva, žaludek i játra si pak můžete vyčistit pomocí bylinek, které koupíte v obchodě. Dopřát si můžete i několikadenní detox nebo dietu. Zapomeňte na sladkosti nebo slané krekry večer před spaním, dejte si raději zeleninu, pokud budete mít na něco chuť.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/ways-to-improve-digestion, https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/digestive-system-how-it-works, https://www.everydayhealth.com/fitness/can-exercise-boost-my-gut-health/, https://my.clevelandclinic.org/health/articles/7040-gastrointestinal-diseases