Zdraví, Životní styl

Pohyb a vyvážená strava udrží mozek v kondici

Vývin části mozku, která zahrnuje inteligenci, krátkodobou paměť, schopnost myslet rychle a logiku, vrcholí v mladé dospělosti. To je asi mezi 20. a 30. rokem života. Po období mladé dospělosti začne mozek ztrácet svou kondici a začíná stárnout. Dle vědců je stárnutí nevyhnutelné, ale určité změny ve funkci mozku můžeme ovlivnit svými činy.

Vědecky podloženo

V listopadu 2019 vyšel článek v časopise Brain, Behavior and Immunity, ve kterém vědci z Iowské státní univerzity publikovali poznatky, že ztráta svalové hmoty a hromadění tělesného tuku kolem břicha souvisí s poklesem fluidní inteligence. Je zde tedy velká pravděpodobnost, že obezita a tukový polštář v oblasti břicha ovlivňují také funkci a kondici mozku.

Zdroj obrázku: Freepik

Výzkumy odborníků

Odborníci provedli studii, do které zapojili 4000 lidí. Muže i ženy ve středním věku pozorovali po dobu šesti let. Zjistili, že lidé s vyšší mírou břišního tuku dosáhli v průběhu let horších výsledků v měření fluidní inteligence. U žen přitom důležitou roli hrála také celková imunita organismu. Vědci tedy dále zkoumají nejen množství tuku v lidském organismu, ale také celkovou míru imunity. Díky výsledkům by v budoucnu mohli lépe a cíleně vyvíjet léčivé přípravky.

Jak si tedy udržet zdravý a výkonný mozek?

Alfou a omegou je udržení dostatečného množství svalové hmoty v těle, a hlavně tedy v oblasti břicha. Dva nejvíce doporučované přístupy k životnímu stylu jsou za prvé zvyšování a dodržování aerobního cvičení. Tedy každodenní procházky, pomalý běh, aerobik a podobně. A za druhé je velmi doporučována středomořská strava. Tato strava totiž obsahuje velké množství vlákniny a zdravých tuků, které se v těle jen těžko usazují. Středomořská strava se také vyznačuje velkými porcemi čerstvé zeleniny a ovoce a hlavně je v ní malé množství vysoce zpracovaných potravin.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4441622/, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0889159119306531?via%3Dihub, https://www.journals.elsevier.com/brain-behavior-and-immunity, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2596698/, https://www.medicaldaily.com/excess-belly-fat-could-negatively-affecting-fluid-intelligence-447356