Ženy v Afghánistánu to nikdy neměly jednoduché. Situace se bohužel nezlepšuje, ale bohužel jen zhoršuje. Navzdory tomu, že jde podle Tálibánu o liberální přístup, zavádí se stále další a další zákazy, které ženy omezují v běžném životě. Koncem loňského roku přestaly ženy cestovat, protože jim to bylo zakázáno.
Zákazy ovlivňuje i ekonomická situace v zemi
Afghánistán patří mezi země, které jsou ekonomicky velmi slabé. Ženy v tomto státě podléhají celému systému. Země je na pokraji ekonomické propasti, do které může velmi snadno spadnout. Hladomor je zde vidět na každém rohu, stejně tak chybí základní léky, které by mohly zachránit někdy i dětské životy. Joe Biden řekl, že chce poslat 3,5 milionu dolarů na humanitární pomoc.
Bohužel žádná země nemá peníze nazbyt a jedná se pouze o zlomek toho, co by Afghánistán potřeboval. Finanční podporu většinou přijímá Tálibán, který má v zemi moc. Je zodpovědný za 80 % celkového rozpočtu, který se do Afghánistánu dostane. Dokonce byly zastaveny finanční prostředky, které měla vyplácet Světová banka a Mezinárodní měnový fond.
Ženy žijí ve stále složitější situaci
Ženy a jejich situace ale není výsledkem pouze Tálibánu. V roce 1996 Tálibán přišel k moci, země pak byla součástí mnoha konfliktů, některé trvají i celé roky. Omezování práv žen je tak na denním pořádku. V letech 2001 až 2021 se konečně Afghánistán dočkal alespoň menší pomoci. Školy dostaly nové vybavení, učitelé pak měli svou stálou práci. Ženy měly možnost pracovat ve státní správě nebo u policie.
Ženy by ale nyní měly dodržovat hned několik pravidel. Svobodně nemohou cestovat, od domova se nesmí dostat dále než 72 kilometrů. Pokud budou jezdit hromadnou dopravou, nikdy nesmí samy, ale za doprovodu příbuzného. V případě, že ženy nebo dopravci toto pravidlo nedodrží, hrozí jim vysoké sankce.
Zdroj: https://time.com/5472411/afghanistan-women-justice-war/