Zdraví, Životní styl

Nadváha zatěžuje klouby, vazy i páteř

Nadváha může způsobit mnoho potíží. Mezi prvními bývá necitlivost končetin, bolesti hlavy a deprese. Později se objeví bolest zad, která často vystřeluje do jiných částí těla. Obezita také bývá častou příčinou degenerace páteře a kloubů, přetěžování svalů a omezení pohyblivosti. Odhaduje se, že bolestmi trpí asi 50 % lidí s nadváhou.

Zdravé tělo funguje jako jeden celek

Nadbytečné kilogramy mají zatěžující a nestabilizační vliv na celý pohybový aparát. U člověka s normální hmotností, který je fyzicky zdatný, páteř stabilizuje celý trup tak, aby horní i dolní končetiny mohly ergonomicky pracovat. Pohyby jsou hladké, nepřetěžují se klouby a tělo má správný postoj. Většina svalů trupu je připojená k páteři, takže tělo tvoří jeden propojený celek.

Pohybový aparát není uzpůsobený na nadměrnou zátěž, i když je tělo zpočátku schopno unést mírnou nadváhu bez příznaků. Neznamená to však, že ke změnám a přetížení nedochází. Pokud včas nepřestaneme přibírat, časem se problémy objeví téměř stoprocentně. Degenerace a bolesti z obezity se nejčastěji týkají páteře, která je vystavena nejvyšší zátěží.

Zdroj obrázku: Freepik

Nadváha vyvíjí tlak na klouby

Při nadváze se zatěžují meziobratlové klouby, kloubní pouzdra a vazy. Čím větší je hmotnost, tím větší je tlak na klouby, zejména kolenní. Většinou tedy nestačí jen shodit přebytečná kila, ale je nutné podstoupit odbornou rehabilitaci, která kombinuje několik léčebných postupů. Dosažení úspěchu vždy vyžaduje pravidelnost, odhodlání a spolupráci s dietologem a fyzioterapeutem.

Mezi příznaky, že páteř nefunguje správně, patří závratě a bolesti hlavy, poruchy vidění, tlak v hrudní oblasti, dušnost, bolesti vystřelující do nohou a brnění v různých částech těla. O něco méně častá je necitlivost končetin a ostrá bolest vystřelující do ramene nebo lokte. Nesprávné fungování páteře má za následek hrbení, ztuhlost těla a depresivní nálady.

Zdroj: https://www.atlasneurosurgery.com/blog/how-weight-affects-your-spine, https://www.umms.org/ummc/health-services/orthopedics/services/spine/patient-guides/anatomy-function, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4590160/, https://www.aaos.org/contentassets/1cd7f41417ec4dd4b5c4c48532183b96/1184-the-impact-of-obesity-on-bone-and-joint-health1.pdf, https://utswmed.org/conditions-treatments/spine-disorders/