Zdraví

Hnědá linka na nehtu může být příznakem onemocnění

Vzhled nehtů může někdy značit, že naše tělo není v pořádku. Proto byste měli sledovat své tělo a při prvních známkách nejasností rozhodně navštívit lékaře. Může se jednat o banální věc, ale také o něco vážného. Co o vás prozradí například nehty? Uprostřed nich se může objevit hnědá linka, která může značit i závažné onemocnění.

Tmavé čáry na nehtech mohou znamenat mnoho

Změna barvy nehtů může být způsobena mnoha faktory. Například se může jednat o zbytky barevných laků na nehty, které ženy velmi často používají. Kromě toho to může znamenat, že trpíte některou z vážných nemocí. V případě, že linky z nehtů nezmizí, raději navštivte lékaře. Trpět můžete například nádorovým onemocněním, které se projevuje právě tímto způsobem.

Melanom nehtů je onemocnění, které nemá tolik příznaků, jak by se možná předpokládalo. Linky jsou způsobené pigmentovými buňkami, nejčastější příčinou jsou mechanická poranění. Můžete je objevit jak na rukou, tak na nohou, nejčastěji na palci nebo ukazováčku. Toto onemocnění se objeví u 2500 lidí. Ohroženi jsou hlavně muži po padesáti letech věku.

Zdroj obrázku: Freepik

Nehtový melanom nebolí, o to horší je ho poznat

Pokud se na vašich nehtech objeví černá nebo hnědá linka přímo uprostřed, možná si toho hned nevšimnete. Je to sice výrazný prvek, ale pokud nechodíte pravidelně na manikúru nebo o své nehty nepečujete, může se snadno stát, že tento znak přehlédnete. Jak jinak tedy poznáte, že je něco špatně? Od prvních příznaků k diagnóze to může trvat klidně i několik let.

Pozor si tak dávejte nejen na linky, ale také na šrámy na svých nehtech. Jestli se na nehtové ploténce objeví černé nebo jinak barevné skvrny, také byste měli zpozornit. Červené nehty jsou také známkou nemoci. Rozhodně byste tento problém neměli podceňovat. Možná budete překvapení, jak je péče o nehty důležitá.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/melanonychia, https://promedclinic.com.au/top-10-most-common-nail-diseases-disorders/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/319100, https://www.verywellhealth.com/what-is-longitudinal-melanonychia-1069479, https://health.clevelandclinic.org/6-things-your-nails-say-about-your-health/