Zdraví

Nejoblíbenější metoda čištění uší je ta nejhorší. Hrozí i ztráta sluchu

Na první pohled to vypadá, že vyčistit si uši není nic složitého. Denně ale děláme mnoho chyb, které mohou dříve nebo později vyústit v závažnější zdravotní problém. Kosmetické tyčinky máte doma určité také. Věděli jste ale, že je spousta lidí používá nesprávným způsobem? Ukážeme vám, jak si uši správně vyčistit.

Čemu se při čištění uší vyhýbat?

Kosmetická vatová tyčinka není vhodným prostředkem pro čištění uší, ale mnoho lidí po ní sáhne, když má potřebu si uši vyčistit. Jestli ale máte v uchu mnoho mazu, může se snadno stát, že si ho zanesete ještě hlouběji do ucha, pokud vatovou tyčinku zatlačíte přímo do ucha. Nejlépe si uši vyčistíte tak, že vatovou tyčinku použijete pouze na vyčištění ušního boltce. Jinak se můžete těšit na problémy v podobě zhoršeného sluchu, nebo se dokonce může zvýšit produkce ušního mazu.

Doporučený článek:  Oblíbený šálek po ránu může zkazit celý den. Tyhle nápoje nalačno nikdy nepijte

Tyčinkou si můžete snadno propíchnout bubínek a to vede k hluchotě. Proto se naučte uši čistit tak, abyste netrpěli. Ušní maz je přitom v uchu velmi důležitý. Funguje jako filtr nečistot, prachu a mastnoty, které by se jinak dostaly přímo do ucha. Maz navíc ucho zvlhčuje a je prevencí proti zánětu. Maz se vypouští z ucha automaticky, proto je vhodné si čistit pouze ušní boltec. Někdy se ale stane, že máme ušního mazu nadbytek, v takovém případě je vhodné navštívit odborníka.

Doporučený článek:  Ani v posteli nejsme sami. Pravidelná výměna povlečení může předejít velkým nepříjemnostem
Zdroj obrázku: Freepik

Jak si správně uši vyčistit?

Čištění uší není nic složitého, stačí několik vteřin. Navíc se nedoporučuje čistit si uši každý den, jednou za několik dní je dostačující. Můžete k tomu používat pouze vodu nebo speciální výrobky, které koupíte v lékárně nebo drogerii. Na ušním boltci si můžete maz vyčistit vatovým tamponkem. Pokud si uši budete čistit ve sprše, můžete si do uší pustit proud teplé vody, která usnadní rozpouštění mazu.

Pokud máte uši často ucpané, můžete si pomoci domácími prostředky, jako je například parafín. Před samotným zákrokem ho zahřejte na požadovanou teplotu, lehněte si na bok a nalijte si ho malé množství do ucha. Posléze vstaňte a maz setřete. Použít můžete také mýdlovou vodu nebo peroxid vodíku.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-clean-your-ears