Zdraví

Řebříček zklidňuje tělo, podpoří relaxaci a dobrý spánek

Řebříček obecný je obvykle považován za obyčejný plevel. Ve skutečnosti se jedná o velmi užitečnou rostlinu, kterou můžete snadno posbírat na loukách a využít její vlastnosti pro podporu svého zdraví. Použít ho můžete při zdravotních problémech, ale skvěle se hodí také pro relaxační koupel po dlouhém dni v práci.

Vzhled a vlastnosti

Řebříček poznáte docela jednoduše. Je vysoký až 80 cm a má malé bílé květy a plody. Listy jsou zpeřené a pokryté jemnými chloupky. Tato bylina roste na loukách po celé Evropě, proto je snadno dostupná. Kvete od července do října a nepotřebuje kvalitní půdu ani speciální podmínky pro růst. Díky tomu ji snadno najdete téměř všude. Sušenou bylinu ale můžete samozřejmě zakoupit v obchodě s bylinkami.

Doporučený článek:  Polévky jsou zdravé, některé ingredience z nich ale udělají kalorickou bombu

Pamatujte, že konzumace syrového, nezpracovaného řebříčku je nebezpečná a můžete se otrávit. Jinak vám ale se zdravím hodně pomůže. Ulevuje při bolestivé menstruaci, působí příznivě proti neplodnosti, snižuje příznaky menopauzy a uklidňuje. Skvěle poslouží také při onemocnění ledvin, infekcích a poruchách trávení. Mnoho lidí využívá jeho vlastnosti i při boji proti křečovým žilám.

Zdroj obrázku: Freepik

Užijte si uklidňující koupel i efektivní tinkturu

Existují dva základní způsoby, jak bylinu použít. Ideální je přidání do koupele. Příprava je jednoduchá. Asi 100 gramů sušené byliny zalijte studenou vodou a nechte odstát po dobu 12 hodin. Poté přeceďte, ohřejte roztok a nalijte připravenou směs do vany. Potom už si stačí jen užít uklidňující vlastnosti této byliny, uvolněné svaly a klidný spánek.

Doporučený článek:  Lepší než antidepresiva. Smích vyřeší každý problém, zlepšuje vztahy i pomáhá od bolesti

Vyrobit si můžete také tinkturu, kterou můžete pít pro zlepšení svého zdraví. Potřebovat budete jen trochu trpělivosti. Rostlinu zalijte vodkou a umístěte na teplé místo. Nechte louhovat po dobu 6 týdnů. Poté tekutinu přeceďte a přidejte do ní pár kapek vody na zředění. Tinkturu můžete pít po malých doušcích každý den.

Zdroj: https://www.verywellhealth.com/yarrow-health-benefits-4586386, https://www.mountsinai.org/health-library/herb/yarrow, https://www.britannica.com/plant/yarrow, https://www.healthline.com/nutrition/yarrow-tea, https://practicalselfreliance.com/yarrow-tincture/