Zdraví, Životní styl

Metabolický věk ovlivňuje každodenní strava. Některými potravinami lze snížit

Strava má obrovský vliv na naše zdraví. Všichni to víme, ale jen málokdo se podle toho řídí. Produkty, které dáváme do svého těla, mohou ovlivnit také náš metabolický věk. Podívejme se, co byste měli jíst, aby se vaše tělo cítilo vnitřně mladé po velmi dlouhou dobu. Metabolický věk se liší od biologického a jeho stáří můžeme ovlivnit tím, co sami budeme konzumovat.

Co je metabolický věk?

Metabolický věk odráží, jak staré je vnitřní prostředí našeho těla. Závisí na metabolické kapacitě a obsahu svalové tkáně, tukové tkáně a vody v těle. U lidí, kteří nemají nadváhu, spálí dost kalorií a mají hodně svalové hmoty, bude metabolický věk nižší. Na druhou stranu nadváha a špatné stravování a nedostatek fyzické aktivity zapříčiní vyšší metabolický věk, který může snadno přesáhnout věk biologický.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak snížit svůj metabolický věk?

Strava je velmi důležitá, pokud chcete udržet svůj metabolický věk nízký. Pravidelně byste měli konzumovat například bobule. Jde o plody bohaté na vitamíny A, B a C, železo, vápník a fosfor. Podporují detoxikaci celého organismu a zlepšují metabolické procesy. Červená paprika je také velmi zdravá. Obsahuje xantofyly, které mají silné antioxidační vlastnosti a zlepšují zrak i metabolismus. Navíc obsahuje vysoké množství vitamínu C, který posiluje imunitní systém.

Podporujte pravidelně svůj trávicí systém

Oves je známý tím, že obsahuje hodně vlákniny. Kromě toho se budete cítit dlouho sytí, díky čemuž budete moci pročistit svá střeva. Ovesná zrna snižují vysokou hladinu špatného cholesterolu (LDL), riziko aterosklerózy, srdečního infarktu a mrtvice. Jogurty fungují velmi podobným způsobem, protože obsahují probiotika a bakterie, které pomáhají trávicímu systému pracovat. Mléčné výrobky navíc dodají tělu potřebné množství vápníku, podpoří srážlivost krve a nervový systém.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/exercise-fitness/metabolic-age, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4455325, https://www.hsph.harvard.edu/news/hsph-in-the-news/fresh-berries-are-among-the-healthiest-foods-you-can-eat/, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0024320519310318, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/in-depth/cholesterol/art-20045192