Zdraví

Jaké alergie může způsobit používání kosmetiky

Možná už se vám někdy stalo, že jste si v obchodě koupili kosmetický výrobek, který vám ale nesedl. Pokud se tak stalo, pravděpodobně jste na pokožce viděli tmavé nebo červené flíčky, možná vám vyskákaly pupínky nebo vám prostě prostředek nevoněl nebo nebyl vhodný pro váš typ pokožky. Onemocnění jako je atopická dermatitida, tu ještě nedávno skoro nebyla.

Bez ohledu na věk se naše kůže může měnit, stejně jako její citlivost

Většinou mají problémy s pokožko především malí kojenci. Sice na jejich jemnou kůži používáte jemné prostředky, ale i tak se může objevit alergická reakce, která je nebezpečná, protože jako první věc většinou maminky nenapadne, že to může být právě z krémů nebo mastí. Alergie na kosmetiku se přitom může objevit skutečně u každého člověka. Dermatologové ale zdůrazňují, že se velmi často jedná o zralé ženy.

Doporučený článek:  Účinky černého bezu jsou známy již od starověku. Prospěje ve formě sirupu i oblíbeného džemu

Ty totiž zkoušejí nejen různé pleťové krémy, ale také vlasové šampony, laky ne nehty nebo oční stíny. Všechno se dostává do kontaktu s naší pokožkou a není divu, že se občas musí bránit. Místo zkrášlování vás pak může čekat například návštěva lékaře nebo použití domácích prostředků k tomu, abyste alergii zmírnili. Silné přípravky pak mohou způsobit také svědění nebo červené skvrny na pokožce.

Jak zjistit, co vám způsobilo alergickou reakci?

Podle jednoduchého testu můžete zjistit, na který výrobek jste alergičtí. Vysaďte danou kosmetiku na několik dní a budete mít jasno. Jestli alergie zmizí, musíte danou kosmetiku vyřadit nebo darovat. Alergie se může objevit i v případě, že danou kosmetiku už nějakou dobu používáte. S věkem se naše pokožka mění a také její přístup ke kosmetice. Proto je vhodné ji nejdříve vyzkoušet na malém prostoru na pokožce.

Doporučený článek:  Ulevte trávení přirozenou cestou. Bylinky a koření pomáhají člověku od nepaměti

Čím méně složek budou prostředky obsahovat, tím lepší to bude kosmetika a tím menší je pravděpodobnost, že se alergie objeví. Konzervační látky jsou bohužel součástí většiny chemických kosmetických přípravků, a proto je lepší sáhnout po těch domácích, které si doma sami vyrobíte ze surovin, o kterých víte, že jsou vhodné.

Zdroj: https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetic-ingredients/allergens-cosmetics