Stravování, Zdraví

Řadu potravin tělo tráví déle než jiné

Snad každý se někdy potýkal s nepříjemným pocitem těžkosti po jídle. Můžou za to některé potraviny, které se špatně tráví a leží nám v žaludku dlouho. Které potraviny toto způsobují a jak se jim vyhnout?

Jak dlouho trvá trávení?

Trávicí proces začíná v ústech. Odhaduje se, že celý postup může trvat až 30 hodin. Z potravy dokáže naše tělo získat užitečné látky, které jsou zcela nezbytné pro správné fungování organismu, ale také k vylučování škodlivin z těla. Je třeba mít na paměti, že doba, po kterou jídlo zůstane v žaludku, závisí na mnoha faktorech. Mezi nimi můžeme zmínit například množství tuku, bílkovin a cukru, které jídlo obsahuje. Strávit smažená jídla bude trvat mnohem déle, nejkratší dobu zase budeme trávit pokrmy připravené v páře.

Doporučený článek:  Červený nos nesouvisí vždy s nadměrným popíjením alkoholu. Některé důvody překvapí

Co nejdéle leží v žaludku?

Některé potraviny zůstávají v žaludku mnohem déle než jiné. Konzumace příliš velkého množství těžkého jídla může být spojena s příznaky zažívacích potíží, jako jsou bolesti břicha, plynatost, zácpa, nevolnost a těžkost. Mezi potraviny, které naše tělo tráví více než šest hodin, patří mimo jiné smažené a pečené maso, uzený sýr a uzeniny, rychlé občerstvení, rybí konzervy, dále margarín, sádlo, šlehačka, houby a luštěniny. Mezi produkty, které zůstávají v žaludku dlouho, lze zařadit také čokoládu, alkohol a sycené nápoje.

Doporučený článek:  Červené zelí je pokladnicí vitaminů a antioxidantů. Je ideální zeleninou pro hubnutí i pevnou pokožku
Zdroj obrázku: Freepik

Co se tráví velmi rychle?

Mezi produkty, které nezpůsobují pocit těžkosti, patří ovoce a zelenina, nesolené ořechy, vejce, mléčné výrobky s méně než 3 % tuku, vařené ryby, mořské plody a drůbež. Tyto potraviny by proto měly být základem našeho jídelníčku a tvořit jeho největší část.

Jak se můžeme vyrovnat s pocitem těžkého žaludku?

V případě nepříjemného pocitu se vyplatí dopřát si nálev z bylinek. Může to být máta nebo heřmánek. Dalším pomocníkem může být žvýkání semen fenyklu nebo kmínu. Před spaním si můžete dát také vodu s citronem nebo zázvorem a omezit konzumaci výše zmíněných těžkých jídel, se kterými má naše tělo potíže.

Zdroj: https://www.webmd.com/digestive-disorders/ss/slideshow-foods-to-avoid, https://www.mayoclinic.org/digestive-system/expert-answers/faq-20058340, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/indigestion/symptoms-causes/syc-20352211, https://www.medicalnewstoday.com/articles/319947, https://www.healthline.com/nutrition/tea-for-digestion