Zdraví

Na opalování potřebuje pokožka předem připravit

Opalujete se rádi? Opalování a vystavování se slunečním paprskům zlepšuje náladu, dodává tělu potřebný vitamín D3 a zkrášluje pokožku. Jenže pokud nedodržujete pravidla a doporučení dermatologů, můžete si poměrně uškodit. Na co konkrétně je třeba pamatovat? Opalovat se pouze odpoledne po 14. hodině, dělat si přestávky každou hodinu a správně pokožku chránit.

Pokožka si musí zvyknout

Pokud plánujete dovolenou v tropických oblastech, nechte svou pokožku postupně zvyknout na slunce. Alespoň týden před dovolenou vyrážejte pravidelně na procházky. Začněte půlhodinovými, postupně tuto dobu zvyšujte až na dvě hodiny. Zevnitř můžete tělo chránit konzumací potravin a doplňků s obsahem betakarotenu. Zabraňuje totiž ztrátě elasticity kůže a tvorbě vrásek. Ideální je pití mrkvové šťávy.

Doporučený článek:  Nejvyšší čas nasbírat si jitrocel do zásoby. Sirup i bylinný čaj přijdou vhod nejen při nachlazení

Pokud máte na těle pihy nebo mateřská znaménka, přikrývejte je při opalování náplastí nebo obvazem. Nadměrnému slunění nevystavujte ani vlasy a oči. Noste klobouk a sluneční brýle. Pokud máte velmi světlou a citlivou pokožku, noste tenké bavlněné košile nebo se vyhýbejte přímému slunečnímu svitu. Opálit se totiž můžete i ve stínu.

Zdroj obrázku: Freepik

Používejte opalovací krémy

Nezbytné jsou opalovací krémy s UVA a UVB filtry. Začněte silnějším krémem s faktorem alespoň 50. Jakmile se trochu opálíte, snižte faktor na 30 SPF. Krém nanášejte na pokožku třicet minut před opalováním a aplikaci opakujte každé tři až čtyři hodiny. Mezi opalováním si dávejte pravidelné přestávky, aby se vaše kůže adaptovala.

Doporučený článek:  Při sběru hub je důležité rozpoznat jedovaté druhy

Po příchodu domů z pláže nebo po opalování si hned dejte ochlazující sprchu. Začněte vlažnou vodou a postupně se snažte teplotu snižovat, abyste se vyhnuli tepelnému šoku. Aplikujte na kůži zklidňující regenerační kosmetiku s panthenolem a mentolem pro chladivý efekt. Pokud jste zastáncem přírodních metod, aplikujte na pokožku dužinu z aloe vera.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/sunbathing