Zajímavosti, Zdraví

Červený nos nesouvisí vždy s nadměrným popíjením alkoholu. Některé důvody překvapí

Po staletí se říkávalo, že je červený nos známkou nadměrného pití alkoholu. Ano, může se jednat o potíže spojené s alkoholem, ale také se může jednat o jiné specifické problémy. Kdy jindy se může nos člověka začervenat?

Červený nos – co je to za nemoc?

Červený nos je ve skutečnosti onemocnění nazývané rhinophyma, což v řečtině znamená „růst nosu“. Toto onemocnění je způsobeno chronickým zánětem kůže, který je důsledkem prasknutí krevních cév a vede ke změně vzhledu nosu. Nos se při tomto onemocnění stává zčervenalým, oteklým a na kůži se v oblasti nosů tvoří nepravidelné rány a rýhy. Akutní průběh tohoto onemocnění může v závažných případech vést k degeneraci kůže a také k následné změně barvy nosu. Je to typické pro neléčené stavy této nemoci.

Doporučený článek:  Došlá faktura od operátora na několik tisíc. Doplatíme na hloupou chybu, a přitom stačí drobnost
Zdroj obrázku: Freepik

Co může vyvolat syndrom červeného nosu:

  • nadměrné a dlouhodobé pití alkoholu,
  • vysoká spotřeba velmi kořeněného jídla,
  • dlouhý pobyt na slunci,
  • velmi nízké nebo naopak velmi vysoké teploty okolního prostředí,
  • cvičení s vysokou hmotností,
  • stres,
  • horké koupele.

 Co dělat v případě zčervenání nosu?

Pokud si začnete všímat, že vám nos začíná červenat, může se jednat o velmi nezávadnou věc, ale na druhou stranu se může jednat také o závažné onemocnění. Nos je, stejně jako další části obličeje, protkán mnoha cévami. Proto pokud začne váš nos měnit barvu a vy víte, že se vás netýká nic z výše uvedeného seznamu, určitě navštivte svého ošetřujícího lékaře. Jak jsme již uvedli, změna barvy nosu může být způsobena změnou teploty, velkou rýmou nebo velmi teplou koupelí. Nos se také často zbarví i na základě okolní teploty. V extrémních případech se nos může také zbarvit do červena při velkém stresu nebo při kožních onemocněních.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/319511