Zdraví

Jaké jídlo je nejlepší pro dobré fungování mozku?

Ve chvíli, kdy někdo řekne „dieta“, představí se nám obrázky se štíhlým tělem, kterého byste měli dosáhnout. Jen málo lidí si uvědomuje, že co jíme, ovlivňuje nejen váš vzhled, ale hlavně mozek. Ten je pro nás přitom velmi důležitý a rozhodně bychom na něj měli myslet, když si vybíráme životní styl a jídlo, které budeme konzumovat.

Mezi naprostý základ, který mozek potřebuje pro správnou funkci, patří:

  • vitamín B,
  • zinek,
  • omega-3 mastné kyseliny.
Zdroj obrázku: Freepik

Vitamín B

Špenát, zelený hrášek, brokolice, zrna, ořechy a luštěniny jsou ideálními zdroji vitamínu B, které můžete snadno začlenit do svého jídelníčku. Tento vitamín je nezbytný pro správnou funkci nervového systému. Navíc niacin, riboflavin a kyselina pantothenová se nacházejí v rybách (makrely, sledě, sardinky). I tyto složky jsou pro mozek klíčové. A zapomínat byste neměli ani na kyselinu listovou, která je také jedním z vitamínů B.

Zinek

Zinek najdeme především v krupici, obilných zrnech, dýňových semenech a luštěninách. Zinek zlepšuje intelektuální výkon, takže tento minerál rozhodně nemůžeme ignorovat, když mluvíme o správném fungování mozku.

Zdroj obrázku: Freepik

Omega-3 mastné kyseliny

Konzumace mořských ryb, jako je halibut, makrela, losos, sledě nebo sardinky, je výhodná pro celé vaše tělo. Nezáleží na tom, jestli je konzumujete syrové (sushi), pečené nebo dušené. Obsahují cenné omega-3 mastné kyseliny, které zlepšují práci mozku, od jeho prokrvení až po zlepšení toku nervových podnětů mezi nervovými buňkami. Nejíte-li maso, měli byste omega-3 mastné kyseliny doplňovat prostřednictvím doplňků stravy.

Bez ohledu na vaši postavu a váhu je dobré vzdát se sladkostí a škodlivých trans-tuků kvůli správnému fungování mozku. Vyvarujte se proto margarínu, zpracovaným produktům a tučnému masu. Slané občerstvení pro vaše zdraví ale také není vůbec dobré, i když trochu soli tělo potřebuje. Všechno bychom ovšem měli konzumovat s mírou.

Zdroj: https://premierneurologycenter.com/blog/10-foods-that-improve-brain-health/