Zdraví, Životní styl

Kvalita spánku rozhodne o celém dalším dni. Dostatečná doba odpočinku nejde ničím ošidit

Spánek je důležitým procesem, během kterého si odpočine nejen tělo, ale také mysl. Je ale potřeba myslet na to, kolik hodin spíme, v kolik spát chodíme a v kolik vstáváme. Neméně důležitá je hygiena celé postele a optimální teplota. V ložnici byste také měli pravidelně větrat. Jak si spočítat, v kolik vstát, abyste se celý den cítili dobře?

Délka spánku závisí na věku člověka

Jak dlouho bychom měli spát? To je otázka, na kterou odborníci neznají odpověď, protože každý člověk potřebuje jinou dobu spánku. Záleží to hlavně na věku, protože malé děti potřebují mnoho spánku, teenageři si rádi dají šlofíka až do oběda a u dospělých se potřeba spánku bude měnit v závislosti na tom, jaké mají zaměstnání. Ideální délku spánku si můžete snadno spočítat.

Doporučený článek:  Sebevědomí podle hvězd: Lvi vyzařují přirozenou autoritu, Raci skrývají nejistotu

Kolik spánku ale člověk potřebuje, aby měl dostatek energie a síly po celý den? Je to velmi důležitá otázka. Jeden spánkový cyklus trvá mezi 95–115 minutami. A dokonalý spánek, při kterém si tělo odpočine, by měl trvat 4–5 takových cyklů. A teď ruku na srdce, kdo z nás chodí spát pravidelně v jeden čas a vstává také v jednu dobu? Takových lidí se najde opravdu málo.

Zdroj obrázku: Freepik

Krátký i dlouhý spánek jsou špatně

Délka i kvalita spánku můžou ovlivnit především fungování mozku. Pokud nejsme vyspalí, těžko v práci zvládneme všechno, co máme za úkol. Při příchodu domů pak budeme chtít ulehnout do postele a na nic nemyslet. Během spánku potřebujeme nabrat sílu, proto bychom ho neměli podceňovat. U nikoho neexistuje jediná dávka spánku, která zajistí, že bude celý den mít energii.

Doporučený článek:  O cévy je důležité pečovat. Dvě superpotraviny je pročistí a udrží tělo fit

Kojenci například potřebují spát 12–15 hodin, děti do 2 let pak 11–14. V dospělosti nám stačí pouze 7–9 hodin a čím budeme starší, tím nižší bude potřeba spánku. I když ale spíme mnoho hodin denně, můžeme se budit nevyspalí. Snadno si ale můžete spočítat, kdy vstávat, abyste byli svěží. Jestliže jdete spát ve 22 hodin, optimální je vstávat v 5:40. A tak si můžete vypočítat každý den, i když nejlepší je chodit spát i vstávat ve stejnou denní dobu.

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/how-much-sleep-do-we-really-need