Zdraví

Je keto dieta bezpečná pro vaše tělo a zdraví?

Diety s vysokým obsahem zdravých tuků závisí na úbytku hmotnosti v důsledku metabolických účinků. Tyto typy diety jsou spojeny s nedostatkem řady živin. Dlouhodobé praktikování ketogenních diet proto škodí vašemu zdraví. Podívejme se, na čem si tato strava zakládá a proč byste ji neměli dodržovat dlouhodobě, i když s její pomocí hubnete.

Co je ketogenní strava?

Ketogenní strava se zakládá na nízkém obsahu sacharidů a vysokém obsahu tuků v jídlech konzumovaných v boji proti nadbytečným kilogramům. Vzhledem k nízké úrovni dodávaných sacharidů se tělo dostává do stavu známého jako ketóza (odtud pochází název diety). Zvyšování produkty ketonů vede k vyvolání ketózy. Snížení množství sacharidů dodávaných tělu způsobuje spotřebu mastných kyselin.

Doporučený článek:  Vychutnejte si květy šeříku po celý rok. Ve formě čaje působí skvěle nejen na játra
Zdroj obrázku: Freepik

Dlouhodobé dodržování této stravy může vést k ketoacidóze, glykaci bílkovin, oxidačnímu stresu, interferenci s mechanismem regulace příjmu potravy nebo ke změnám psychofyzikálního stavu. Ačkoli podobné jídelníčky způsobují rychlý úbytek hmotnosti, nejsou dobré pro zdraví vašeho těla.

Je to nebezpečné?

Jedním z důvodů, proč se keto dieta používá při hubnutí, je to, že výrazně snižuje pocit hladu. Vše proto, že přísun velkého množství tuku vede k uvolnění hormonu cholecystokinin-pankreosiminu. Ten odpovídá za regulaci motorické aktivity trávicího systému. Konečná tvorba ketolátek působí na centrální nervový systém, který může potlačit chuť k jídlu.

Doporučený článek:  Bolest hlavy může trvat až 3 dny. Příčiny bývají různé, léčba není vždy stoprocentní
Zdroj obrázku: Freepik

Keto dieta způsobuje:

  • nedostatek minerálů, vitamínů a bílkovin,
  • omezení pohybové aktivity těla,
  • negativní pocity.

Jediným důvodem, proč je tento typ stravy tak populární, je zaručené zhubnutí, které přináší. Chápeme, že chcete shodit pár nadbytečných kil. Myslete ale na to, že stejný účinek vám přinesou i jiné nízkokalorické diety, které ovšem tolik neohrozí vaše celkové zdraví. Keto dieta má příliš mnoho vedlejších účinků a její použití byste si měli dobře rozmyslet.

Zdroj: https://www.uchicagomedicine.org/forefront/health-and-wellness-articles/ketogenic-diet-what-are-the-risks