Domov, Zdraví

Ani v posteli nejsme sami. Pravidelná výměna povlečení může předejít velkým nepříjemnostem

Jak často měníte lůžkoviny? Prostěradlo, ale také samotná matrace mohou být zdrojem nebezpečných bakterií, které ohrožují naše zdraví. To, jak často měníte povlečení, bude velmi záležet na tom, jak jste čistotní. Je nutné čistit nejen samotné lůžkoviny, ale také peřinu či polštář. Pravidelně čistěte také matraci a celou postel. Jedině tak si můžete být jistí, že je postel čistá.

Proč se vyplatí povlečení měnit?

V posteli trávíme spoustu času, ať spaním, nebo příjemnými aktivitami. Spousta lidí si to ale neuvědomuje a o svou postel se nestará. Přitom má obrovský vliv na to, jak kvalitně v noci budeme spát. Do peřin se velmi často dostávají nečistoty a prach ze vzduchu, které pak v noci dýcháme. Díky pravidelnému povlékání postele můžeme zamezit tomu, že budeme více nemocní. Podstatnou součástí je také pravidelné větrání.

Doporučený článek:  Kopřiva patří mezi léčivé byliny dostupné každému

Jestliže povlékáte jednou za měsíc, patříte mezi nejpočetnější skupinu lidí. Mnohem lepší by bylo povlečení měnit jednou za 14 dní. Zdraví máme pouze jedno a je potřeba se o něj starat. Polštáře a samotné přikrývky je pak nutné dát vyčistit nebo si s nimi můžete poradit sami. V takové míře je nutné čistit také matraci, ale to zvládnete v pohodlí domova a za pomoci domácích prostředků.

Zdroj obrázku: Freepik

U malého dítěte je nutné ložní prádlo měnit častěji

U novorozenců je nutné měnit povlečení častěji, protože ještě nemají vytvořenou dostatečnou imunitu a bakterie je mohou snadno napadnout. Malé děti by měly být patogenům vystaveny co nejméně a právě péče o povlečení je jednou z variant, jak jim pomoci. V případě, že má miminko vlastní postýlku, bude nutné povlečení měnit jednou týdně, v případě potřeby i častěji.

Doporučený článek:  Šetření s jídlem se nemusí vyplatit. Ohřátý oběd může mít i fatální následky

Proč se tedy vyplatí měnit a prát povlečení častěji? Snížíte riziko, že budete nemocní, a budete si tím budovat dobrou imunitu. Začít byste měli už nyní. Vaše zdraví vám poděkuje, pokud nebudete používat aviváž a další prostředky, které mohou ničit vlákna materiálů v povlečení nebo samotných peřinách.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/newsbeat-61259074