Domov

Praní záclon nemusí být fuška. Stačí využít šikovné triky, které práci usnadní

Záclony se perou nejčastěji na jaře a poté na podzim, když se dělá vánoční, generální úklid. Na praní záclon není nic složitého, ale většinou jsou objemné a kolikrát se ani nevejdou do pračky, takže je musíte vyprat v ruce. Poradíme nějaké triky, díky kterým si praní záclon můžete značně ulehčit.

Během praní záclon můžete udělat několik chyb

Jestli budete záclony sundávat z garnýže, vzpomeňte si na trik, díky kterému si ulehčíte následný úklid. Stačí je totiž srolovat správným směrem, abyste nevířili prach kolem sebe. Ten se poté usazuje na nábytku a kromě praní záclon by vás ještě čekal úklid celé domácnosti. Záclony můžete nejdříve namočit do vody a mycího prostředku, abyste je zbavili hrubých nečistot.

Doporučený článek:  Lesk stříbrným příborům navrátí jedlá soda, citron nebo bramborová mouka

Jestli máte kuřáckou domácnost, tak jistě oceníte solný roztok, do kterého záclony namočíte. Díky němu se nepříjemného zápachu zbavíte. Dávejte si pozor, na jaký program dáte záclony vyprat. Některé materiály totiž bude lepší vyprat v ruce, i když to bude mnohem náročnější práce. Jestli se bojíte, že si záclony v pračce zničíte, můžete je vložit například do potahu od polštáře.

Zdroj obrázku: Freepik

Čas ušetříte tím, že záclony nebudete žehlit

A jak docílit toho, aby se žehlit nemusely? Stačí jednoduchý trik – nepřeplňovat pračku. Do pračky nedávejte mnoho kousků záclon, protože by se nemusely dobře vyprat. Pokud vložíte do bubnu dva tři kusy, budou skvěle vyprané a také méně zvrásněné. Žehlit pak nebudou potřeba! Místo klasického prášku můžete použít například sůl na praní záclon nebo gelový prostředek, který se na záclony hodí nejvíce.

Doporučený článek:  Spadané listí na zahradě můžeme přeměnit ve výživný kompost

Abyste záclony rozzářili, přidejte do praní ocet. Jedlá soda zase zajistí, že se vybělí a budou jako nové. Vyprat je můžete také v citronové šťávě, která odstraní skvrny a dodá záclonám příjemnou svěží vůni. Ať se rozhodnete pro jakékoli praní, domácími prostředky dosáhnete mnohem lepších výsledků.

Zdroj: https://www.consumerreports.org/laundry-cleaning/curtain-cleaning-tips/