Domov, Krása, Rady a tipy

Jedinečný lék i bezkonkurenční čistič: využijte účinky čajovníkového oleje naplno

Čajovníkový olej je v Evropě známý již od 18. století, ale na jeho jedinečné vlastnosti jsme zapomněli. Těch si všiml už anglický mořeplavec James Cook, který tuto jedinečnou látku dovezl do Evropy z Austrálie. Čajovníkový olej nemá ale jen zdravotní benefity. Využít ho můžete také v domácnosti, protože snadno odstraní nečistoty a plísně. Jak ho doma nejlépe využít?

Čajovníkový olej je obrovský pomocník v domácnosti

Čajovníkový olej si zaslouží své místo v domácnosti každého z nás. Můžete ho používat zevně i vnitřně. Urychlí hojení ran, vyčistí póry a léčí opary. Také s ním můžete vyléčit mykózu na nehtech, zmírnit bolesti v krku, kašel i chrapot. V kombinaci s kokosovým olejem funguje také jako přípravek na čištění pleti.

Doporučený článek:  Jen dokonale čistá žehlička se postará o dokonalé prádlo. S přírodními prostředky bude zářit jako nová

V kuchyni nebo koupelně ho ale můžete také hojně využít. Jeho vůně odpuzuje vosy a olej nezanechává šmouhy, takže s ním můžete také umýt okna. Nečistoty ale odstraní z jakéhokoli povrchu, včetně lednice, sporáku, kuchyňské desky, vany, sprchy nebo umyvadla. Díky dezinfekčním účinkům ho můžete použít také k praní prádla.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak ho použít proti plísním?

Obrovskou výhodou čajovníkového oleje je fakt, že vám pomůže s plísněmi. Plíseň je nebezpečná pro vaše zdraví, takže se jí musíte zbavit velmi rychle. Vytvořte si směs čajovníkového oleje s vodou v poměru 1 : 50 (asi 20 ml oleje na litr vody). Přidat můžete také lžíci tekutého mýdla. Nalijte do lahve s rozprašovačem a pusťte se do odstraňování odolných skvrn od plísně.

Doporučený článek:  Nenasytné mšice jsou pro každou zahradu pohroma. Domácí postřik je zlikviduje do jedné

Jak získat čajovníkový olej?

Na výrobu potřebuje asi tunu listů čajovníku, které budete destilovat po dobu 2–3 hodin. Díky tomu získáte 10 litrů esenciálního oleje. Takové množství jistě nepotřebujete, takže pro vás bude mnohem jednodušší, když si olej koupíte v lékárně. Olej je citlivý na světlo, takže ho nezapomeňte uchovávat ve tmě a tmavé nádobce, ve které se také obvykle prodává.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/tea-tree-oil