Ucpaný nos obvykle souvisí s nachlazením nebo jinou infekcí, která napadne dýchací cesty. I když se ale cítíte dobře a jste zdraví, můžete mít ucpaný nos, který bude bránit volnému dýchání. Stojí pak za to navštívit lékaře, který zhodnotí, jaké jsou příčiny ucpaného nosu a jak proti nim bojovat.
Ucpaný nos mohou doprovázet další problémy
Problémem nemusí být jen ucpaný nos. Důvodem, proč tomu tak je, může být například nezjištění alergie. Ta se může objevit klidně až v dospělosti nebo ji můžete mít jako dítě a v dospělosti může naopak vymizet. Mezi příznaky alergie patří právě ucpaný nos, ale také slzení očí nebo časté kýchání. Nejčastěji se na alergie dávají léky, je ale nutné určit, na které alergeny máte tak silnou reakci.
Chronická infekce dutin může být další příčinou věčně ucpaného nosu. Pokud problém přetrvává i několik týdnů, navštivte ORL. Kromě ucpaného nosu můžete mít problémy, jako je bolest hlavy kolem spánků. Ta se bude zhoršovat při cvičení. Kromě tohoto můžete ztratit chuť k jídlu nebo čich. V tomto případě vám lékař předepíše antibiotika nebo nabídne výplach dutin.
Příčinou ucpaného nosu může být křivá nosní přepážka
Pokud se u vás vyskytnou polypy, kromě ucpaného nosu to poznáte také na spánku. Způsobují totiž hlasité chrápaní, oslabený budete mít čich a také chuť. Tlak u nosu se bude stupňovat a přibude také špatné mluvení vlivem ucpaného nosu. Někdy je nutné polypy odstranit, většinou se ale dají vyléčit nosními steroidy.
Můžete mít také křivou přepážku. Takový problém odstraní bohužel jen chirurgický zákrok, který je ale hned hotový. Ucpaného nosu se můžete zbavit inhalací roztoků, nebo si dávat do nosu nosní spreje s mořskou solí. Roztok si připravíte tak, že do misky s vodou přidáte lžíci soli, 5 kapek eukalyptového oleje nebo mátový nálev. Hlavu si zakryjte ručníkem a páru vdechujte. Můžete opakovat 2–3× denně. Sliznice si zvlhčíte také pitím minerální vody.
Zdroj: https://www.mountsinai.org/health-library/symptoms/stuffy-or-runny-nose-adult