Domov, Rady a tipy

Sklenice mléka osvěží také rostliny. Bujně porostou a žádní škůdci si na ně netroufnou

Domácí a přírodní hnojiva jsou tím nejlepším prostředkem, jak rostlinám dodat všechny živiny, které potřebují k rychlému a zdravému růstu. Bohužel ty z obchodu většinou obsahují chemické látky, které pro rostliny nejsou vhodné. Doma v kuchyni ale najdete prostředky, které můžete využít jako hnojivo a budou rostlinám ku prospěchu. Jedním z nich je sušené mléko.

Prošlé sušené mléko můžete ještě využít

Sušené mléko je skvělé jako přírodní hnojivo pro rostliny. Jestliže ho máte doma a už je prošlé, nevyhazujte ho, ale dále použijte právě na květiny. Ušetříte tak spoustu peněz a také svůj čas. Sušené mléko totiž obsahuje bílkoviny, které jsou vhodné jako substrát nebo hnojivo pro rostliny, které mají rády vápník a také cukry. Jsou to živiny, které jsou vhodné nejen pro zeminu, ale také kořeny rostlin.

Doporučený článek:  Pivoňky domov zaplní nádhernou vůní i barvami květů. S těmito triky vydrží krásné až 10 dní

Mléko bojuje proti bledým listům, rostlina tak bude dlouhodobě zdravá. Mléko pak stačí pouze smíchat s trochou vody a směs můžete použít na rostliny jednou za 2–3 týdny. Kromě toho, že působí sušené mléko dobře na rostliny, je prospěšné také lidskému zdraví. Je ale třeba ho používat ve zředěné formě. Mléko obsahuje spoustu vápníku a dalších živin, kterých si rostliny cení.

Zdroj obrázku: Freepik

Co všechno umí sušené mléko?

Mléko se může rychle zkazit, proto je vhodné ho smíchat s vodou ještě předtím, než rostliny zalijete. Koncentrace by měla být asi 5–‍10 %. S mlékem to také nepřehánějte, opravdu bude stačit rostliny pohnojit jednou za několik týdnů, nejlépe za měsíc. Mléčné hnojivo má pozitivní vliv na růst rostlin, také je posílí a ochrání před mnoha nemocemi nebo škůdci.

Doporučený článek:  Ucpanou toaletu pomůže uvolnit plastová láhev

A na jaké rostliny bude sušené mléko fungovat nejlépe? Jsou to hlavně aloe, zvonky, palmy v květináči nebo kapradiny. Navíc ho můžete využít také v případě dezinfekce zahradního nářadí. Mléko ale používejte pouze na rostliny, které hnojíte vápenatými hnojivy. V opačném případě můžete rostlinám spíše uškodit.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/milk-fertilizer.htm