Sliny hrají v našem těle velkou roli. Nejenže díky nim můžeme rozmělňovat snadněji stravu, zároveň mají léčebné účinky. Obsahují ovšem látky, které mohou působit jako jed. Jak můžete lidské sliny využít? Nedostatek produkce slin může způsobit velké problémy nejen v ústní dutině.
Jak můžeme lidské sliny využít?
Sliny jsou tvořené z 99,5 procenta vodou, ve zbytku jsou zastoupené bílkoviny a také bakterie, které jsou našemu tělu prospěšné. Ty hrají v trávicím systému velkou roli, protože posilují imunitu. Sliny navíc obsahují spoustu látek, které nás mohou ochránit. Sliny slouží také k identifikaci DNA nejen během života, lze je využít také posmrtně. Na základě vzorku slin můžeme nejen určit biologického rodiče, ale usvědčí člověka také například z trestného činu.
Sliny mohou působit jako přírodní antibiotikum. Během výzkumů bylo zjištěno, že mohou urychlit hojení ran, ale také pomohou ústní dutině k čištění. Sliny navíc mohou sloužit jako lék proti bolesti. Sliny se můžou přezdívat „tekuté zuby“, protože obsahují také vápník a další složky, které jsou důležité k ochraně celých úst. Sliny se navíc tvoří i během spánku.
Díky slinám můžeme poznat vážné nemoci
Složení slin se liší u každého člověka. Stejně jako otisk prstu i sliny jsou jedinečné. Poznat podle nich lze například Alzheimerovu chorobu nebo rakovinu slinivky či ústní dutiny. Vědci neustále sliny zkoumají, aby zjistili, k čemu všemu nám jsou dobré. K diagnostice takových nemocí přitom stačí pouze 5 ml slin.
Sliny mohou sloužit jako skvělý identifikátor. Na druhou stranu ale obsahují látky, které mohou být jedovaté. Ve slinách najdeme škodlivé patogeny, které vedou k vážným onemocněním. Kousnutí člověka člověkem může být velmi nebezpečné, mnohem horší než od zvířete.
Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7159101/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5113094/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6855406/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Slina, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3312700/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24862594/, https://www.eufic.org/en/healthy-living/article/saliva-more-than-just-water-in-your-mouth