Zajímavosti, Životní styl

Spaní v ponožkách je možná neatraktivní, může ale zaručit skutečně kvalitní odpočinek

Často se vedou debaty o tom, zda spaní v ponožkách je více škodlivé než prospěšné. Některým to zase přijde jen neatraktivní. Avšak pro někoho noc bez ponožek znamená ledové nohy po ránu. Odborníci mají v kladech a záporech jasno.

Studené nohy mohou představovat i zdravotní problém

Důvodů, proč máme studené nohy, může být mnoho. Pokud ochlazení nohou nebylo způsobeno vnějšími faktory, zkuste najít příčinu ve svém životním stylu, způsobu oblékání nebo i zdravotním stavu. Věnujte pozornost tomu, kdy vám vaše nohy připadají chladné a jak dlouho tento stav trvá. Může jít totiž i o problémy s krevním oběhem nebo tlakem. Studené nohy mohou být také příznakem anémie, hypotenze nebo problémem se štítnou žlázou.

Doporučený článek:  Cestování s dětmi je jiné. Dovolí zpomalit a zažít nové věci

Chcete-li ochránit nohy před chladem, musíte si vybrat ponožky vhodné pro danou sezónu nebo teplotu v místnosti. Dnes existuje mnoho typů a druhů ponožek. Můžete například snadno najít takové, které se podobají podzimnímu svetru, a to nejen na pohled, ale také na dotek. Pečujte i o správnou cirkulaci končetin. Obvykle nám nohy zchladnou, když se dlouho nehýbeme. Tehdy je dobré s nimi zahýbat. Nebo se zkuste projít po místnosti či udělat pár jednoduchých cviků.

Zdroj obrázku: Freepik

Výhody a nevýhody spaní v ponožkách

I když si to téměř nikdo neuvědomuje, studené nohy mohou narušit rytmus našich biologických hodin. Další vrstva materiálu umožňuje udržet tělo v teple po celou noc. Studené nohy mohou způsobovat problémy se spánkem, ale také časté noční návštěvy toalety. Spánek v ponožkách poskytne pohodlí na celou noc. Naše tělo tak neztrácí energii na zahřívání těla, ale plně se regeneruje, díky čemuž se ráno vzbudíme více odpočatí.

Doporučený článek:  Proti otokům končetin pomůže správný jídelníček. Vsaďte na zeleninu, ovoce i bylinky

Důležité je vybrat si na noc správné ponožky. Ty se silnou gumičkou brání průtoku krve a mohou způsobovat křečové žíly. Nezapomeňte si ponožky na spaní také často měnit. To nejen z hygienických, ale také zdravotních důvodů. Sporadická výměna ponožek může způsobovat plísně nohou a nehtů. Věnujte pozornost také materiálu, ze kterého jsou ponožky vyrobeny. Měl by být prodyšný, aby se nohy v noci nepřehřívaly. Proto budou nejlepší bavlněné ponožky, ty ochrání i před nadměrným pocením nohou.

Zdroj: https://thesleepdoctor.com/sleep-hygiene/sleeping-with-socks-on/