Zajímavosti, Životní styl

Spaní v ponožkách je možná neatraktivní, může ale zaručit skutečně kvalitní odpočinek

Často se vedou debaty o tom, zda spaní v ponožkách je více škodlivé než prospěšné. Některým to zase přijde jen neatraktivní. Avšak pro někoho noc bez ponožek znamená ledové nohy po ránu. Odborníci mají v kladech a záporech jasno.

Studené nohy mohou představovat i zdravotní problém

Důvodů, proč máme studené nohy, může být mnoho. Pokud ochlazení nohou nebylo způsobeno vnějšími faktory, zkuste najít příčinu ve svém životním stylu, způsobu oblékání nebo i zdravotním stavu. Věnujte pozornost tomu, kdy vám vaše nohy připadají chladné a jak dlouho tento stav trvá. Může jít totiž i o problémy s krevním oběhem nebo tlakem. Studené nohy mohou být také příznakem anémie, hypotenze nebo problémem se štítnou žlázou.

Chcete-li ochránit nohy před chladem, musíte si vybrat ponožky vhodné pro danou sezónu nebo teplotu v místnosti. Dnes existuje mnoho typů a druhů ponožek. Můžete například snadno najít takové, které se podobají podzimnímu svetru, a to nejen na pohled, ale také na dotek. Pečujte i o správnou cirkulaci končetin. Obvykle nám nohy zchladnou, když se dlouho nehýbeme. Tehdy je dobré s nimi zahýbat. Nebo se zkuste projít po místnosti či udělat pár jednoduchých cviků.

Zdroj obrázku: Freepik

Výhody a nevýhody spaní v ponožkách

I když si to téměř nikdo neuvědomuje, studené nohy mohou narušit rytmus našich biologických hodin. Další vrstva materiálu umožňuje udržet tělo v teple po celou noc. Studené nohy mohou způsobovat problémy se spánkem, ale také časté noční návštěvy toalety. Spánek v ponožkách poskytne pohodlí na celou noc. Naše tělo tak neztrácí energii na zahřívání těla, ale plně se regeneruje, díky čemuž se ráno vzbudíme více odpočatí.

Důležité je vybrat si na noc správné ponožky. Ty se silnou gumičkou brání průtoku krve a mohou způsobovat křečové žíly. Nezapomeňte si ponožky na spaní také často měnit. To nejen z hygienických, ale také zdravotních důvodů. Sporadická výměna ponožek může způsobovat plísně nohou a nehtů. Věnujte pozornost také materiálu, ze kterého jsou ponožky vyrobeny. Měl by být prodyšný, aby se nohy v noci nepřehřívaly. Proto budou nejlepší bavlněné ponožky, ty ochrání i před nadměrným pocením nohou.

Zdroj: https://thesleepdoctor.com/sleep-hygiene/sleeping-with-socks-on/