Rady a tipy, Životní styl

Metoda dýchání pomůže lépe usnout a zregenerovat tělo i mysl

Během spánku se tělo regeneruje. Právě díky tomu je schopné správně fungovat. Mnoho lidí se ale každodenně potýká s nespavostí a problémy s usínáním. Naštěstí se ukázalo, že existuje jednoduchý způsob, díky kterému rychle usne téměř každý. V čem spočívá a jak vám pomůže ke kvalitnímu a dlouhému spánku?

Proč je spánek důležitý?

Spánek je důležitý pro četné fyziologické procesy ovlivňující metabolickou rovnováhu, imunitu a činnost nervové soustavy. Kromě toho hraje důležitou roli při regeneraci organismu, vyrovnává srdeční rytmus a tlak. Lidé, kteří mají se spánkem problémy, jsou často nesoustředění a mívají problémy s pamětí. Samozřejmě jsou také více unavení a bez energie.

Nedostatek spánku negativně ovlivňuje naši duševní rovnováhu a způsobuje poruchy nálad. V krajních případech může dokonce vést ke zdravotním problémům. To, kolik spánku potřebujeme, závisí na našem věku, kondici, fyzické aktivitě, životním stylu a celkovém zdraví. Jako průměrná hodnota se u dospělého člověka uvádí 7–8 hodin denně.

Zdroj obrázku: Freepik

Metoda je jednoduchá

Problémy s usínáním se řadí mezi poruchy spánku, které negativně ovlivňují každodenní fungování. Pokud i vy tímto problémem trpíte, vyzkoušejte metodu 4-7-8 vyvinutou doktorem Andrewem Weilem z Harvardovy univerzity. Jejím účelem je zklidnit tělo i mysl a navodit pocit ospalosti. Pokud je provedena správně, předpokládá se, že do minuty bez problémů usnete. Metoda se dá využít i ke zklidnění a uvolnění ve stresových situacích.

Až ulehnete do postele, zavřete oči a soustřeďte se na dýchání. Nejprve vydechněte ústy, poté čtyři vteřiny vdechujte nosem. Pak na sedm vteřin zadržte dech. Po uplynutí této doby byste měli osm vteřin vydechovat. Celý postup opakujte čtyřikrát. Nezapomeňte, že špička jazyka by při nádechu a výdechu měla být těsně za zuby a dotýkat se patra. Metodu můžete provést i v případě, že se často probouzíte uprostřed noci a nemůžete opět usnout.

Zdroj: https://www.columbiapsychiatry.org/news/how-sleep-deprivation-affects-your-mental-health, https://healthysleep.med.harvard.edu/need-sleep/whats-in-it-for-you/health, https://www.drweil.com/videos-features/videos/breathing-exercises-4-7-8-breath/, https://www.healthline.com/health/4-7-8-breathing, https://newsinhealth.nih.gov/2021/04/good-sleep-good-health