Životní styl

Jarní únavu lze překonat zdravým jídelníčkem a dostatkem tekutin

Jarní únava možná nebude na první pohled znatelná, ale rozhodně můžete na sobě cítit, že vaše nálada není dobrá nebo se postupně s tím, jak je tepleji, kazí. Všechno ovlivňuje naši náladu a jarní slunovrat především. Je vhodné upravit nejen stravu, ale dopřát si taky kvalitní spánek nebo si najít čas na relaxaci. V opačném případě se mohou objevit bolesti hlavy nebo deprese.

Po zimním období je každý unavený

V zimě trávíme hodně času doma, nemáme k dispozici čerstvou zeleninu ani ovoce, a tak trpíme nedostatkem vitaminů. Přicházející jaro sice může do našeho života vnést naději, že bude zase krásně, ale na povrch mohou vyplavat i další věci. Více slunečních paprsků, teplotní výkyvy nebo vyšší fyzická aktivita mohou způsobit, že budete více unavení. Adaptovat se na nové počasí nemusí být snadné pro každého.

Doporučený článek:  Zdravé otužování posílí imunitu a předejde nachlazení

Jak poznáte, že trpíte jarní únavou? Po zimě naše tělo postrádá železo, zinek nebo hořčík. Také nám bude chybět vitamin D, který získáváme především ze slunce. Mezi příznaky jarní únavy pak patří například bolesti hlavy, ospalost, změny nálady nebo problémy se soustředěním. Tmavé kruhy pod očima nebo žlutá kůže mohou být také jedním z příznaků, že trpíte jarní únavou.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak doplnit vitaminy a jak se dostat do kondice?

Nejlepší bude změnit svůj jídelníček a dopřát si kvalitní ovoce a zeleninu. V našem jídelníčku se totiž přes zimu příliš často nenacházejí. Okurky, červená řepa nebo zelí jsou bohaté na vitamin C a také mohou zlepšit imunitní systém. Kefíry nebo jogurty jsou oblíbenými surovinami například ke snídani a rozhodně byste je neměli opomíjet. Vitaminy E, A nebo B komplex by nám také chybět neměly.

Doporučený článek:  Teplá koupel příjemně ukolébá ke spánku. Ideální čas je jen jeden

Zkuste například semínka – dýňová, lněná nebo slunečnicová. Zdravé tuky mohou ovlivnit nejen vaši náladu, ale také vzhled vlasů nebo nehtů. Nezapomeňte ani na příjem tekutin, protože nedostatek vody může způsobit nejen dehydrataci, ale také problémy s pokožkou nebo vlasy. S prvními slunečními paprsky také odhazujeme zimní kabáty nebo čepice. Bohužel to ale znamená první nachlazení nebo rýmu.

Zdroj: https://apotekos.com/en/blog/Spring-fatigue/, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/Vitamins-and-minerals, https://www.nhs.uk/live-well/sleep-and-tiredness/sleep-problems-in-the-spring/, https://www.europeanhydrationinstitute.org/consequences_of_dehydration/