Zajímavosti

Mateřský instinkt jako mýtus: bezdětné ženy jsou stále vnímány v negativním světle

Navzdory pokroku ve vědě víra v mateřský instinkt stále nezmizela. Často se mateřský instinkt a láska k dítěti pokládají za jedno a totéž. Urszula Sajewicz-Radtkeová, psycholožka a expertka v oblasti psychologické diagnostiky, říká, že mýtus mateřského instinktu je škodlivý a neslouží nikomu, ani ženám, ani dětem, ani mužům a ani rodinám, které nevážou biologické vztahy.

Bezdětní lidé stále zápasí s nepříjemnými komentáři

Když se mladí lidé rozhodnou žít život bez dětí, jsou bombardováni různými komentáři, které nejsou většinou pozitivní. I oni se stávají obětí mateřského instinktu, který stále funguje v kolektivním povědomí. Jde také o matky, které se stále snaží být dokonalými při budování vztahu s novorozencem a většinou nemají dovoleno dělat chyby. Je to těžký proces i pro otce, pro které je tato pozice ztracena předem, protože se nemluví o ničem takovém, jako je otcovský instinkt.

Doporučený článek:  Znát svou krevní skupinu se vyplatí. Pomůže zhubnout, netradiční dieta slibuje skvělé výsledky

Pokud jde o mateřský instinkt, jeho problém vzniká hned na začátku, a to při jeho definici. Použitím slova instinkt mluvíme o něčem genetickém, vrozeném nebo přirozeném. Z úrovně psychologie však ve výzkumu nevidíme, že existuje taková věc jako mateřský instinkt, to by znamenalo, že každá žena má stejnou behaviorální reakci na malé děti. To zdůrazňuje i psycholožka a odbornice v oblasti psychologické diagnostiky.

Zdroj obrázku: Freepik

Mateřský instinkt neznamená mateřskou lásku

Pokud by šlo o instinkt, musely by vždy následovat stejné vzorce chování při setkání ženy s dítětem. Mezitím u žen nevidíme neustálý opakující se model chování. Je však možné vidět rozmanitost v závislosti na kultuře, rase, místě bydliště a typu výchovy. Kromě toho v situaci, kdy matka nemůže vykonávat rodičovskou roli z různých důvodů, pouto u dítěte může být stále vytvořeno s jiným opatrovníkem.

Doporučený článek:  Kalifornie jde v boji proti emisím ještě dál. Nový zákon zakazuje prodej benzínových sekaček

Není to však jen o diskriminaci žen, které se rozhodnou nemít děti. Stále existuje řada situací, ve kterých se potřeba mít dítě objevuje v případě adoptivních rodičů nebo párů stejného pohlaví, hlavně mužů, zdůrazňuje psycholožka. Zatím se nikde nemluví o instinktu otcovství nebo rodičovském instinktu. Samozřejmě není to tak, že nikdo z nás nemá pečovatelské potřeby. Existují ženy, které cítí takové potřeby velmi silně a jasně. Jsou naopak lidé, kteří takové potřeby nemají vůbec. Jediný důležitý fakt, na kterém by nám mělo záležet, je akceptovat jakékoli rozhodnutí druhého člověka, co se týče tématu rodičovství.

Zdroj: https://www.mindbodygreen.com/articles/what-is-maternal-instinct/