Zajímavosti

Přecitlivělost na rostliny trápí naše mazlíčky. Poškozují vnitřní orgány i nervovou soustavu

Kočky jsou stvoření, která většinu dne leží na gauči, ale ve chvílích bez odpočinku se v nich probouzí povaha velkého průzkumníka. Všudypřítomní a zvědaví tvorové prozkoumávají celý byt. Hrdí majitelé rostlin, kteří mají pod střechou i kočku, často přistihnou své mazlíčky při okusování bytové flóry. Toto chování je normální, ale dávejte si pozor, může být i životu nebezpečné.

Kočka versus rostliny

Mnoho lidí, kteří mají kočky a sbírku pokojových rostlin, si často všimnou, že zvědaví tvorové často okusují zelené stonky nebo listy. Dělají to i tehdy, když majitelé plní svou povinnost a pravidelně kočky krmí. Samozřejmě je třeba také zmínit, že takové chování zvířete není projevem nudy nebo zloby, ale dělají to z nutričních důvodů. Protože i když jsou kočky masožravé, nedostatek vlákniny nebo vitamínů doplňují kousáním rostlin.

Doporučený článek:  Soda bikarbona udrží spodní prádlo zářivě bílé

Není to vůbec překvapující, divoká zvířata jednají podobným způsobem, například když okusují stébla trávy. Kočky jedí rostliny, aby očistily svůj trávicí systém od srsti, která se do něj dostane v důsledku každodenní a důkladné péče o kožešinu. Bohužel uvidíme-li takové chování u kočky v bytě, měli bychom zbystřit. Některé z našich rostlin mohou být pro kočky velmi nebezpečné.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč kočka nesmí jíst pokojové rostliny

Odpověď na otázku, proč by kočka neměla jíst pokojové rostliny, je jednoduchá. Protože často obsahují jedovaté látky, které jsou skutečnou hrozbou pro zvíře. Někdy se mohou viditelné příznaky objevit až po měsících, nebo dokonce letech. V nejlepším případě je kočka ohrožena poruchami trávení a zvracením, ale účinky mohou být i horší. Nervový nebo dýchací systém zvířete můžou být paralyzovány, stejně jako ledviny a játra mohou být poškozeny, což vede nejen k zhoršení zdraví nebo dlouhé nákladné léčbě, ale také smrti zvířete.

Doporučený článek:  Nakládané okurky zlepšují náladu. Dopřejte si jich, co hrdlo ráčí

Seznam pokojových rostlin, které jsou pro kočku toxické, je poměrně dlouhý a zahrnuje druhy, které jsou často populární v našich domovech. Jedná se například o alokázii, aloe vera, brambořík, dracénu, lilie, monstery a křídlové květiny. Tyto rostliny nemusíte hned dávat z bytu, pokud jste si zrovna pořídili kočku, pokuste se ale dát je na takové místo, kam se nedostane. Kočkám můžete zakoupit bylinky, které jim neuškodí, naopak pro ně budou prospěšné, jako například petržel, oregano, bazalka, tymián, rozmarýn a koriandr.

Zdroj: https://www.hillspet.com/cat-care/routine-care/house-plants-toxic-to-cats