Stravování, Zajímavosti, Zdraví

Pravidelné pití kávy ochrání játra před fibrózou i rakovinou. Má to ale důležitou podmínku

Káva, čaj a voda, nejvíce rozšířené nápoje světa. Voda nám dodává dostatek hydratace, čaj může pomoci při nemocech a káva nás nakopne energií. Je jen na vás, jaký druh nápoje si vyberete, ale dle posledních studií bylo zjištěno, že pitím kávy můžete ochránit svá játra. Má to ale háček! Jak tedy pít kávu, abychom chránili orgány před fibrózou, a dokonce i rakovinou?

Káva opravdu snižuje jaterní fibrózu

Jaterní fibróza neboli zjizvení jater je vážné onemocnění, které se objevuje u mnoha lidí. Bohužel k ní dochází v důsledku pití alkoholu, konzumace nezdravé a tučné stravy, stresu nebo nadměrného užívání léků. Je dobré vědět, že játra samotná mají vekou schopnost regenerace. Proto se doporučuje při prvních příznacích nemoci nasadit jaterní detoxikační dietu. Může se při této dietě pít káva a čaj? Nedávné studie dokazují, že pravidelné pití kávy může dokonce snížit riziko jaterní fibrózy!

Doporučený článek:  Ani na podzim nedají pokoj. Nebezpečná klíšťata číhají i ve městech, účinná ochrana ale existuje
Zdroj obrázku: Freepik

Káva reguluje hladinu jaterních enzymů

Výzkumy ukazují, že popíjení kávy může zvýšit hladinu jaterních enzymů. A to je výhoda, jelikož tyto enzymy čistí krev od toxinů. Také napomáhají v boji s infekcemi těla a podporují tak obnovu jaterních funkcí. Dle Světové zdravotnické organizace pití kávy také snižuje riziko hepatocelulárního karcinomu. Takže vám tento nápoj může pomoci při boji s rakovinou. Zpomaluje rozvoj rakovinotvorných buněk hlavně v oblasti jater a trávicí soustavy.

Jak tedy kávu konzumovat, abychom játrům pomohli?

Nejzdravější pro játra, ale i pro žaludek a střeva je káva černá, bez mléka a smetany. Není vhodné do ní přidávat ani cukr a umělá sladidla. Nejen že přidáním dochucovadel do kávy navýšíte její kalorickou hodnotu, ale navíc se pak nejedná o léčivý nápoj. Dle vědců má právě černá káva velmi pozitivní vliv na lidský organismus.

Zdroj: https://www.iarc.who.int/featured-news/media-centre-iarc-news-mono116/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23660416/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4862107/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5885142/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC546435/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5440772/, https://britishlivertrust.org.uk/information-and-support/living-with-a-liver-condition/diet-and-liver-disease/coffee-and-the-liver/, https://spirit.gmu.edu/2012/05/drinking-coffee-could-help-those-with-liver-disease-study-shows/