Zajímavosti

Když se hubnutí nedaří: na vině můžou být překvapivě běžné léky

Hubnutí je velké téma pro obrovské množství lidí po celém světě. Pravdou je, že možná za problémem s hubnutím stojí léky, které užíváte. Určité skupiny léků přispívají k nárůstu hmotnosti. Patří sem antidepresiva, neuroleptika nebo kortikosteroidy. Jak je na tom hormonální antikoncepce a na jaké léky byste si měli dávat pozor?

Antidepresiva, neuroleptika a kortikosteroidy

Antidepresiva (hlavně tricyklická) způsobují intenzivní nárůst hmotnosti. Zvyšují hladinu serotoninu a norepinefrinu v mozku, ale také chuť k jídlu. Zajímavé je, že tyto následky přichází až při dlouhodobém užívání. Neuroleptika se používají při léčbě schizofrenie. S nárůstem hmotnosti je spojen hlavně klozapin, olanzapin a risperidon.

Existuje i mnoho dalších léků, které váhu neovlivňují. Bohužel také nemají tak dobrý účinek jako tyto léky. Kortikosteroidy jsou běžně užívané léky na dermatologické, alergické nebo plicní nemoci. Málokdo si ale uvědomuje, že při dlouhodobém užívání může dojít ke znatelnému nárůstu hmotnosti. Léky stimulují proces přestavby tukové tkáně, což ve výsledku znamená vyšší váhu.

Zdroj obrázku: Freepik

Antiepileptika, antikoncepce a léky na cukrovku

Léky na epilepsii jsou velmi důležité, zpomalují stimulaci chemikálií v mozku. To může mít za následek ospalost, nevolnost, bolesti hlavy a přibírání na váze. Pocit hladu zvyšuje kyselina valproová, která snižuje koncentraci glukózy. Hormonální antikoncepce je u lékařů oblíbená, ale na tělo má mnoho negativních účinků. Jedněmi z nich jsou také změny v hmotnosti.

Ukázalo se, že neexistuje žádná souvislost mezi užíváním antikoncepčních pilulek a přibíráním na váze. Gestageny ovšem mohou způsobit špatnou náladu, kterou mnoho žen kompenzuje mlsáním. V neposlední řadě mohou změny na váze způsobit i léky na cukrovku. Podporují zvýšení koncentrace inzulinu, což způsobuje přibírání na váze, zejména v počátku nemoci. Naštěstí existuje metformin a další léky, které naopak podporují hubnutí a mají stejné účinky.

Zdroj: https://www.aarp.org/health/drugs-supplements/info-2022/medication-weight-gain.html