Zajímavosti, Životní styl

Prášky na spaní jsou zbytečné. Jednoduchá metoda navodí spánek už během jedné minuty

Během spánku se tělo samo regeneruje, aby mohlo dále správně fungovat. Proto jsou nespavost a problémy spojené s usínáním vážné a je třeba je urychleně řešit. Naštěstí se ukázalo, že existuje poměrně jednoduchý způsob, jak rychle usnout a užít si kvalitní spánek. V čem spočívá tento trik, se dozvíte v článku.

Proč je spánek důležitý?

Spánek je zásadní pro fyziologické procesy ovlivňující metabolickou rovnováhu, imunitu a činnost nervové soustavy. Kromě toho hraje důležitou roli při regeneraci celého organismu, vyrovnává srdeční rytmus a krevní tlak. Lidé, kteří mají se spánkem problémy, často trápí nesoustředěnost a problémy s pamětí.

Nedostatek spánku se často dává do souvislosti s únavou a nedostatkem energie, to je ale pouze dílčí problém. Nedostatek spánku negativně ovlivňuje duševní rovnováhu a způsobuje poruchy nálady, nebo dokonce vede ke zdravotním problémům. To, kolik spánku denně potřebujeme, závisí na věku, zdraví, míře fyzické aktivity a životním stylu. Obecně se doporučuje, aby dospělý člověk spal 7–8 hodin denně.

Zdroj obrázku: Freepik

Metoda, díky které usnete

Mnoho lidí má potíže s usínáním, které se klasifikují jako porucha spánku a negativně ovlivňují každodenní fungování. Existuje ale jednoduchá domácí metoda, které se někdy říká metoda 4-7-8. Stojí za ní doktor Andrew Weil z Harvardovy univerzity. Účelem této metody je rychle zklidnit tělo i mysl a navodit pocit ospalosti. Podle výsledků se předpokládá, že člověk praktikující tuto metodu usne do jedné minuty.

Stačí, když si lehnete do postele, zavřete oči a soustředíte se na dýchání. Vydechněte ústy, poté čtyři vteřiny vdechujte nosem. Pak zadržte na sedm vteřin vzduch. Po uplynutí této doby byste měli osm vteřin vydechovat. Celý proces opakujte celkem čtyřikrát. Při nádechu a výdechu musí být špička jazyka těsně za zuby a dotýkat se horního patra. Tato metoda je účinná také ke zklidnění ve stresových situacích.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/4-7-8-breathing