Zdraví, Životní styl

Obezita je víc než estetický problém. Trpí svaly, páteř i vazy, bolesti na sebe nenechají čekat

Nadváhou trpí celé tělo. Nejen páteř a klouby, ale kvůli přebytečným kilogramům jsou namáhány svaly i vazy. Tělo má omezené možnosti pohybu, a dokonce se stává, že na základně obezity má člověk horší náladu. Tím, že trpí naše páteř, se mohou objevovat také další přidané bolesti, jako jsou bolesti hlavy, nebo brnění v končetinách a podobně. Jaké signály bychom tedy neměli přehlížet?

Zdravé tělo

U zdravého jedince vše funguje tak, že páteř stabilizuje celý trup. Tento funkční, pevně ukotvený prvek těla poté dodá dostatečný prostor horním i dolním končetinám k 100% práci. Tělo je správně nastaveno, nehrbí se a svaly drží oblast zad v dokonalé poloze. Záda tedy nebolí a nedochází tak k přetěžování kloubů. Většina svalů trupu je připojena k páteři a fascie obklopují vnitřní orgány, které poté také mohou správně fungovat.

Doporučený článek:  Červené maso ve velkém množství tělu neprospívá
Zdroj obrázku: Freepik

Jak působí nadváha na pohybový aparát?

Degenerace a bolest z obezity se nejčastěji týkají právě páteře. Páteř obézního člověka je vystavena nadměrné zátěži. Tuk se nejvíce ukládá v dutině břišní a jejím okolí. Páteř tak nejvíce trpí právě v oblasti beder a kříže. Jelikož jsou svaly břicha spojeny s bederní páteří, bolest tak působí přímo na páteř, ale také na orgány v okolí těchto svalů. Nadměrná tuková tkáň v oblasti břicha táhne břicho dopředu a záda jsou o to více namáhána. Svaly se zkracují a ztrácejí svou funkčnost.

Doporučený článek:  Podrážděnou pokožku zklidní heřmánek, aloe nebo vločky. Přírodní metody pokožce prospějí nejlépe

Fyzioterapeutické rady

Nejdůležitější radou, pokud trpíte nadváhou a neustálými bolestmi zad, je redukce tělesné hmotnosti. Současně se shazováním nadbytečných kil byste měli navštívit odborníka, který vám doporučí základní cviky pro posílení těchto ochablých a zkrácených svalů dutiny břišní a zad. Pacientům se doporučuje pravidelný pohyb. Nejlepším pohybem bývá ten, který daného člověka baví. Pokud k pohybu máme odpor hned od začátku, určitě u něj nevydržíme dlouho. Doporučuje se plavání, krátké, ale pravidelné procházky nebo pomalé zdravotní cvičení na bázi pilates.

Zdroj: https://www.obesityaction.org/resources/what-your-weight-means-for-your-bones/