Zdraví

Klíště není radno podcenit. Spolehlivou ochranu zajistí domácí repelent, jehož vůni hmyz nesnese

Léto milujeme všichni. Počasí venku láká ven a máme najednou kupu energie. Teplé dny jsou ale také časem otravného hmyzu, mezi ním i nenáviděných klíšťat. Jejich kousnutí může mít fatální následky, a proto je dobré vědět, jak se proti nim chránit.

Proč jsou klíšťata tolik nebezpečná?

Klíšťata můžeme potkat všude. Skáčou na nás v lese, na louce nebo i na ulici. Není pravdou, že je chytneme pouze v hustém křoví. V trávě trávíme většinu času v letních měsících, a proto je potřeba se chránit. Klíšťata jsou nebezpečná hlavně proto, že přenáší různé nemoci, které mohou člověka i ohrozit na životě. Moderní medicína proti nim funguje jen v některých případech.

Jak se proti klíšťatům chránit? Použít můžete chemické přípravky, které ale nejsou vhodné pro každého. Přípravky sice obsahují látky, které hmyz odpudí, zároveň ale nejsou vhodné pro pokožku. Mohou být pro člověka škodlivé, a proto je možné vytvořit si vlastní repelent, který bude z domácích produktů.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyrobte si vlastní prostředek proti klíšťatům

Geraniový olej je jednou z možností, jak se chránit. Můžete si ho zakoupit, má květinově-bylinné aroma. Zůstává na kůži dlouhou dobu a klíšťata tuto vůni nesnáší, takže se vám budou zdaleka vyhýbat. Můžete si s jeho pomocí také připravit domácí prostředek na ochranu proti klíšťatům. Stačí smíchat 30 kapek oleje s 20 mililitry jablečného octa a 20 mililitry vody.

Nalijte do lahvičky, zatřeste a naneste na pokožku, vlasy i oblečení. Budete tím chráněni, ale mějte olej u sebe, protože po nějaké době přestane účinkovat. Do lesa noste světlé oblečení, na kterém bude dobře vidět hmyz. Po každé procházce se důkladně prohlédněte, protože klíšťata se mohou přisát, ani o tom nebudete vědět. Čím déle budou přisátí v kůži, tím větší je riziko onemocnění.

Zdroj: https://animals.mom.com/rose-geranium-oil-for-tick-control-12272187.html