Stravování, Zdraví

Vědci určili dietu dlouhověkosti. Díky ní klesá riziko předčasného úmrtí na minimum

Asi každý by se chtěl dožít vysokého věku. A nejlépe ve skvělé kondici. Bohužel to není samozřejmostí. Naštěstí máme studie, které nám s tím pomohou. Vědci totiž sepsali takzvanou dietu dlouhověkosti. Co tato dieta obsahuje a jaké potraviny si máme dopřávat?

Výzkum dlouhověkosti

Profesor Valter Longo z centra USC Leonard Davis School of Gerontology se svým týmem provedli analýzu potravy a složení potravin v souvislosti s dlouhověkostí. Vzali v úvahu mnoho oblíbených diet, jako jsou ketodiety, vegetariánské i veganské diety, středomořská dieta, a dokonce do výzkumu zařadili také přerušovaný půst. Na základě výsledků zkoumali vztah mezi živinami, obdobím půstu, geny i očekávanou délkou života jedinců. Sjednotili studie, aby mohli definovat dietu dlouhověkosti, která poskytne pevný základ pro výživová doporučení pro budoucí generace.

Co a kdy tedy jíst, abyste žili déle?

Závěry studií doporučují sníst všechna jídla během dne v průběhu 11 až 12 hodin. Vyšlo totiž najevo, že díky hodinám půstu, kdy tělo nepřijímá potravu, se snížila inzulínová rezistence i krevní tlak jedinců, kteří byli do výzkumu zapojeni. Také tito odborníci doporučují jíst jednotlivé superpotraviny, které zajistí dlouhý a zdravý život. Dále je vhodné jednou za 3 měsíce krátké období půstu.

Zdroj obrázku: Freepik

Potraviny pro dietu dlouhověkosti:

  • luštěniny,
  • celozrnné výrobky,
  • zelenina,
  • ryby,
  • čerstvé ovoce,
  • ořechy,
  • olivový olej,
  • trocha hořké čokolády.

Dieta dlouhověkosti je skladbou velmi podobná středomořské stravě. Jedná se tedy o dietu založenou na konzumaci čerstvých ryb, velkého množství zeleniny a malého množství čerstvého ovoce.

Věk a pohlaví hrají také roli

Tato dieta se mění v průběhu života. Například lidé starší 65 let mohou potřebovat zvýšenou dávku bílkovin, aby zabránili ztrátě svalové hmoty. Proto by každý, kdo chce tuto dietu dodržovat, měl mít svého výživového poradce.

Zdroj: https://longevity.technology/news/defining-the-characteristics-of-a-longevity-diet/, https://www.sciencealert.com/this-researcher-describes-the-kind-of-diet-to-follow-if-you-want-to-live-as-long-as-possible, https://cs.wikipedia.org/wiki/Superpotravina, https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1003889, https://www.valterlongo.com/the-longevity-diet/, https://www.valterlongo.com/, https://www.sciencealert.com/this-researcher-describes-the-kind-of-diet-to-follow-if-you-want-to-live-as-long-as-possible, https://www.medicalnewstoday.com/articles/longevity-diet-more-carbs-fasting-and-less-protein