Zdraví

Oteklý krk je signálem, že tělo není v pořádku. Nemocná může být nejen štítná žláza

V krku je uložena spousta orgánů, které je potřeba chránit. Z toho důvodu byste si měli dávat pozor, jak o krk pečujete. Otoky krku samotné nejsou nijak nebezpečné, ale společně s dalšími příznaky mohou znamenat nebezpečí pro váš život. Jak pečovat o svůj krk a na co si dávat pozor, jestliže otéká?

Kdy je vhodné navštívit lékaře?

Víte, jaké orgány se v krku nachází? Kromě štítné žlázy je tam také hrtan nebo průdušnice. Jsou to velmi důležité orgány, které nám pomáhají nejen k dýchání, ale také díky nim dobře prochází potraviny. Pokud se krku nedostává dobré péče, může snadno onemocnět. Oteklý krk pak může znamenat různé nemoci. Jako první uvedeme příušnice.

Příušnice jsou velmi nebezpečné pro dospělé muže, protože mohou způsobit neplodnost. Obvykle se ale objevují v dětství. Kromě oteklého krku můžete pozorovat také zvýšenou teplotu nebo zduření slinných žláz. Na tuto nemoc většinou zaberou předepsané léky. Oteklý krk ale může značit také nemocnou štítnou žlázu. Kromě toho se objeví také chrapot nebo se vám bude svírat hrdlo. Co způsobuje onemocnění štítné žlázy? Je to například nedostatek jódu v potravě.

Zdroj obrázku: Freepik

Může se jednat o rakovinu krku

Oteklý krk se zduřelými lymfatickými uzlinami může být příznakem rakovinných buněk v těle. Jejich průměr může být docela velký. Kromě toho se objeví také horečka, ztratíte několik kilogramů nebo vás začne svědět pokožka. Otok ale může také znamenat virovou infekci. Nemoc z líbání –  tak se přezdívá mononukleóze, u které patří oteklý krk mezi hlavní příznaky onemocnění.

Nateklý krk ale může znamenat také problémy se srdcem, i když to spolu na první pohled moc nesouvisí. Na krku jsou velké cévy a žíly a v případě nemocného srdce může dojít ke stagnaci krve, která vede k otoku. Pacienti se srdečními problémy by měli být pod dohledem lékaře. Cévní problémy mají většinou lidé s vysokým krevním tlakem nebo ti, kteří prodělali infarkt.

Zdroj: https://www.buoyhealth.com/learn/swollen-throat#causes