Mít po ruce čerstvý domácí česnek je možná snem každé kuchařky. Tato zelenina patří mezi nejoblíbenější hlavně v českých kuchyních. Navíc je to přírodní lék, kterým zamezíte nachlazení nebo chřipce. Použít ho můžete do mnoha jídel, díky své ostré a štiplavé vůni dodá pokrmu ten správný říz. Bohužel česnek z obchodu nemusí být vůbec kvalitní. Domácí má mnoho výhod, proto se vyplatí vyzkoušet ho vypěstovat.
Česnek je plný vitaminů
Česnek je známý svou jedinečnou vůní a chutí, ale také obsahuje cenné vitaminy, které oceníte hlavně na podzim a v zimě. Má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Snižuje účinně krevní tlak, také posílí imunitu a můžete ho využít při bolesti v krku nebo nemoci horních dýchacích cest. Kromě toho pozitivně působí také na další orgány, které jsou nemocné.
Česnek si můžete snadno vypěstovat doma v květináči. Není to nic složitého. Navíc ho můžete použít téměř do všech pokrmů. Lidé milují například česnekovou pomazánku nebo si česnekem potírají topinky z chleba. Hodí se také do omáček nebo polévek. Spousta lidí se mu vyhýbá právě kvůli jeho vůni a zápachu, který se pak line z úst. S vlastním česnekem ale možná změníte názor.
Jak si ho vypěstovat doma?
Domácí česnek bude mnohem lepší než ten kupovaný. Žádná chemie, žádné stříkání pesticidy. Domácí česnek bude mít mnohem vyšší hodnotu. Stačí si v obchodě koupit kvalitní bio česnek, který si pak zasadíte. Ušetříte tím nejen čas v obchodě, ale také stovky korun ročně, protože domácí česnek je skoro bez práce a neutratíte za něj.
Nejdříve si kupte kvalitní bio česnek, který rozdělte na stroužky. Připravte si půdu, do které budete stroužky sázet. Použijte přírodní hnojivo. Zeminu dejte do květináče, udělejte do ní otvory hluboké asi deset centimetrů. Do každého pak dejte jeden stroužek česneku ocáskem nahoru a máte hotovo. Česnek miluje slunce a také hodně vody, nezapomínejte ho tedy zalévat. Postavit ho můžete na parapet a prvních plodů se dočkáte za několik měsíců.
Zdroj: https://www.almanac.com/plant/garlic