Zdraví

Káva pomáhá chránit játra před poškozením

Milovníci kávy nám dají za pravdu, že káva nemusí tělu pouze škodit. Obsahuje totiž spoustu látek, které mu pomohou. Nesmíte ale pít kávu s cukrem nebo mlékem, opravdu to platí pouze pro černou kávu. Tu mnoho lidí nepije. Účinky má například na játra, která budou díky kávě pracovat mnohem lépe.

Jak může káva působit na játra?

Káva může játra ochránit před poškozením, a tím pádem budou fungovat tak, jak mají. Pití kávy byste měli omezit na maximálně 4 hrnky denně, jinak do těla dostanete spoustu kofeinu, který ve velkém množství může uškodit. Odborníci ale doporučují pití kávy, protože tím klesá riziko vzniku některých onemocnění. Konzumentů kávy je asi 20 % na celém světě.

Doporučený článek:  Akné na zádech trápí ženy každého věku. Změna jídelníčku i síla přírodních prostředků dokážou zázraky

Všichni vědí, proč je káva tolik prospěšná, a mnoho z nich si bez kávy neumí představit den. Ranní rituál s kávou a dobrou snídaní může být skvělým základem celého dne. Nesmí ale obsahovat cukr ani mléko či smetanu. Tak bude pro vaše tělo nejzdravější. Káva může snížit například riziko rakoviny a udržet hladinu enzymů na vhodné úrovni.

Zdroj obrázku: Freepik

Pravidelným pitím kávy můžete zamezit vzniku rakoviny

Vědci se domnívají, že u některých lidí může pití kávy zamezit vzniku velmi vážných onemocnění. Káva pomůže udržet správnou hladinu jaterních enzymů. To znamená, že játra budou stále pracovat správně. Je to jeden z nejdůležitějších orgánů a díky němu bude naše tělo zbavené toxinů a dalších škodlivých látek. Káva navíc může chránit před fibrózou jater.

Doporučený článek:  Vyžeňte parazity ze střev jednoduše dobrým jídlem. Zelenina, semínka i bylinky dokážou zázraky

Fibróza znamená, že se v játrech hromadí zjizvená tkáň. Může si to vybrat vysokou daň. Tuhost orgánů si lze nechat změřit u lékaře. Lidé, kteří kávu nekonzumují, měli podle výzkumu mnohem vyšší riziko, že se jaterní fibróza objeví. Nebudete se muset obávat ani cirhózy jater, která je způsobená pravidelným pitím alkoholu. Káva, kterou pijete, by měla být vyrobená z kvalitní zrn.

Zdroj: https://www.rush.edu/news/health-benefits-coffee, https://bmccancer.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12885-020-6561-9, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/coffee/, https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-021-10991-7, https://www.webmd.com/hepatitis/coffee-help-liver