Rady a tipy, Zdraví

Ze zázvoru lze připravit domácí olej, peeling nebo zábal

Zázvor je uznáván pro svou schopnost zahřát tělo zvýšením krevního oběhu. Ačkoli může být používán v sušené formě, bylinkáři doporučují používat zázvor čerstvý. V zimě proto přidávejte čerstvě strouhaný zázvor do každého jídla a čaje, abyste přirozeně zahřáli své tělo zevnitř. Zázvor obsahuje přírodní antioxidanty, proto jeho konzumace zvyšuje průtok krve do všech částí těla a stimuluje teplo, což z něj činí skvělý lék na studené ruce a nohy.

Pijte zázvor!

Zkuste si několikrát denně pochutnat na horkém šálku zázvorového čaje. Naplní vás teplem, zvýší energii a zlepší imunitu. Jednoduše nastrouhejte půl palce zázvoru, zalijte jej šálkem vody a vařte na vysokém plamenu deset minut. Čaj vypijte ještě horký.

Zázvorový obklad

Obklad pomůže na bolestivé klouby, vyvrtnutí nebo bolesti žaludku. Uvařte čaj, namočte do něj žínku, vyždímejte ji a položte na bolestivé místo. Zakryjte žínku ručníkem, poté topnou podložkou nebo lahví s teplou vodou a následně dalším ručníkem. Nechte působit 20 minut.

Zdroj obrázku: Freepik

Zázvorový olej

Zázvorový olej pomáhá zmírnit bolesti spojené s artritickými stavy. Dalším použitím je nakapání 2 až 3 kapek na kus bavlny a přiložení do bolestivého ucha na několik hodin. Chcete-li si olej vyrobit, nasypejte několik lžic mletého zázvoru do malé nádoby, zalijte jej olivovým olejem a nechte na několik týdnů odležet na chladném místě. Čas od času olej protřepejte a na závěr ho po šesti týdnech přelijte do čisté uzavíratelné nádoby.

Peeling

Smíchejte 2 lžičky zázvorového prášku, půl lžičky mleté skořice, čtyři lžíce stolní soli a lžíci olivového oleje. Pokud je kaše příliš hustá, přidejte trochu vroucí vody. Masírujte nohy peelingem po dobu 5 minut.

Aromatická koupel

Lžíci zázvorového prášku a dva hřebíčky zalijte sklenicí vroucí vody, promíchejte a nechte stát přikryté 10 minut. Vše přelijte do lavoru a dolijte horkou vodou tak, aby vám sahala po kotníky. Nohy po peelingu namáčejte po dobu 10–15 minut, uvolněte se a relaxujte. Poté si otřete nohy ručníkem, vmasírujte hydratační krém a nasaďte teplé ponožky. Vzdejte se peelingu a koupání v případě, že máte popraskanou pokožku.

Zdroj: https://www.mdpi.com/2304-8158/12/1/178, https://www.healthline.com/nutrition/benefits-ginger-tea, https://www.healthline.com/health/ginger-for-arthritis, https://onebitevegan.com/homemade-ginger-oil/